ICON Vehicle Dynamics K53278T 22-23 TOYOTA TUNDRA 6" STAGE 8 SUSPENSION SYSTEM TUBULAR UCA
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Add-On Part | 191013 - NIPPLE GREASING ADAPTER KIT |
| Add-On Part | 198000 - 2 PIN COILOVER SPANNER WRENCH KIT |
| Add-On Part | 198001 - BILLET SPANNER WRENCH KIT |
| Adjustable Damping | Yes |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains chemicals known to the State of California to cause cancer, and birth defects or other reproductive harm. |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #142: Not Compatible With Tundras Equipped With Load-Leveling Rear Height Control Air Suspension. |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #153: Not Compatible With Adaptive Variable Suspension (Avs) Equipped Vehicles |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #155: May Require Recalibration Of Toyota Safety Sense System After Install |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #55: Shocks Are Fully Serviceable. Lift Heights Indicated Are For A Stock Equipped Vehicle. |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #85: Advertised Lift Height Ranges Are For A Stock Equipped Vehicle. Increasing Weight Of Vehicle Due To Accessories Will Alter Lift Range. |
| Description_ASC | OEM Wheels & Tires Fitment: No |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Tires: 37" x 12.50" (Larger tires may fit but fender trimming and modifications will be required.) |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 20x9" w/ 5.625” Backspace / 16mm Offset |
| Description_ASC | TECH NOTE: Most Tundra sub-models equipped with i-Force gasoline engine will have front lift height range of 5-6" over stock. |
| Description_ASC | TECH NOTE: Most Tundra sub-models equipped with i-Force MAX hybrid engine will have front lift height range of 4.5-5.5" over stock. |
| Description_ASC | TECH NOTE: Provides 3" of rear lift on a Tundra equipped with TRD Off-Road or TRD Sport suspension packages and TRD Pro. A Tundra without TRD Off-Road or TRD Sport suspension packages will net 3.5" of rear lift. |
| Description_ASC | TECH NOTE: Requires minimum of 20" diameter wheels |
| Description_ASC | TECH NOTE: Tundra SR5 with TRD Sport package will have front lift height range of 6-7" over stock. |
| Description_ASC | TECH NOTE: Tundra TRD Pro will have front lift height range of 3.25-4.25" over stock. |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
| Description_DES | 22-23 TOYOTA TUNDRA 6" STAGE 8 SUSPENSION SYSTEM TUBULAR UCA |
| Description_DES | 22-23 TUNDRA 2.5 VS RR CDEV 6" COILOVER KIT |
| Description_DES | 22-23 TUNDRA 6" REAR 2.5 VS CDEV RR PAIR |
| Description_DES | 22-23 TUNDRA FRONT BOX KIT 1 |
| Description_DES | 22-23 TUNDRA FRONT BOX KIT 2 |
| Description_DES | 22-23 TUNDRA FRONT KNUCKLE KIT |
| Description_DES | 22-23 TUNDRA FRONT SKID PLATE |
| Description_DES | 22-23 TUNDRA REAR 3.5 COIL SPRING KIT |
| Description_DES | 22-23 TUNDRA REAR BOX KIT |
| Description_DES | 22-23 TUNDRA/23 SEQUOIA IIC INSTALL KIT |
| Description_DES | 22-23 TUNDRA/23 SEQUOIA TUBULAR UCA DJ PRO KIT |
| Description_FAB | 2.5 Series front coilovers and rear shocks with remote reservoirs for superior damping and vehicle control along with improved shock cooling |
| Description_FAB | Adjustable front ride heights from 5-6” of front lift over stock (up to 6" of lift with only 4" of crossmember drop) |
| Description_FAB | Front and rear heavy-duty bump stop brackets |
| Description_FAB | High angle outer tie-roads feature durable, metal on metal greaseable tie rod ends |
| Description_FAB | Hight clearance front crossmembers and front skid plate, CNC Laser Cut and brake-formed from 1/4-inch steel plate |
| Description_FAB | ICON engineered custom triple rate rear coil springs provide progressive spring rates for a comfortable ride on-road as well as stability and control during aggressive off-road driving |
| Description_FAB | ICON Intelligent Control (IIC) uses onboard sensors to monitor G-forces and movement of vehicle chassis along with user defined settings to actively make on-the-fly, near instantaneous compression damping adjustments on CDEV-equipped shocks |
| Description_FAB | ICON's Compression Damping Electronic Valve (CDEV) technology allows for in vehicle adjustment of compression damping settings and active adjustment via IIC |
| Description_FAB | Improved rear sway bar links and mounts, and rear track bar bracket to reduce bind in the rear suspension |
| Description_FAB | Included sway bar drop brackets reduce bind in OE sway bar links |
| Description_FAB | Maintains factory track width |
| Description_FAB | Optimized design to fit 37" tires with full articulation (larger tires may fit but fender trimming and modifications will be required) |
| Description_FAB | Optimized suspension geometry nearly eliminates the bump steer found in stock Tundras |
| Description_FAB | Patented Delta Joint Pro (U.S. Pat. 10,731,700) provides improved durability and serviceability with 90 degrees of total articulation |
| Description_FAB | Single piece high-strength ductile iron steering knuckles with built-in 4" drop |
| Description_FAB | System allows for up to 40% increase in front wheel travel over stock without overstressing OE components |
| Description_FAB | Tubular UCAs with Delta Joint Pro for added strength, durability, and caster correction for improved drivability |
| Description_INV | K53278T |
| Description_SHO | SUSPENSION SYSTEM |
| height | 9.0 |
| length | 25.0 |
| Title | ICON 2022-2023 Toyota Tundra, 6" Lift Stage 8 Suspension System with Tubular Upper Control Arms |
| weight | 377.0 |
| width | 24.0 |