ICON Vehicle Dynamics K53271 22-23 TOYOTA TUNDRA 6" STAGE 1 SUSPENSION SYSTEM
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Add-On Part | 58461DJ - 22-23 TUNDRA/23 SEQUOIA TUBULAR UCA DJ PRO KIT |
| Add-On Part | 58561DJ - 22-23 TUNDRA/23 SEQUOIA BILLET UCA DJ PRO KIT |
| Adjustable Damping | No |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains chemicals known to the State of California to cause cancer, and birth defects or other reproductive harm. |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #142: Not Compatible With Tundras Equipped With Load-Leveling Rear Height Control Air Suspension. |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #144: Not Compatible With Trd Pro |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #153: Not Compatible With Adaptive Variable Suspension (Avs) Equipped Vehicles |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #154: Not Compatible With Tundra Sr5 Equipped With Trd Sport Package |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #155: May Require Recalibration Of Toyota Safety Sense System After Install |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #85: Advertised Lift Height Ranges Are For A Stock Equipped Vehicle. Increasing Weight Of Vehicle Due To Accessories Will Alter Lift Range. |
| Description_ASC | OEM Wheels & Tires Fitment: No |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Tires: 37" x 12.50" (Larger tires may fit but fender trimming and modifications will be required.) |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 20x9" w/ 5.625” Backspace / 16mm Offset |
| Description_ASC | TECH NOTE: Requires minimum of 20" diameter wheels |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
| Description_DES | 22 TUNDRA REAR COIL SPACER KIT |
| Description_DES | 22-23 TOYOTA TUNDRA 6" STAGE 1 SUSPENSION SYSTEM |
| Description_DES | 22-23 TUNDRA / 23 SEQUOIA 6" COILVER SPACER KIT |
| Description_DES | 22-23 TUNDRA 3.5" REAR 2.0 VS IR |
| Description_DES | 22-23 TUNDRA FRONT BOX KIT 1 |
| Description_DES | 22-23 TUNDRA FRONT BOX KIT 2 |
| Description_DES | 22-23 TUNDRA FRONT KNUCKLE KIT |
| Description_DES | 22-23 TUNDRA FRONT SKID PLATE |
| Description_DES | 22-23 TUNDRA REAR BOX KIT |
| Description_FAB | 2.0 Aluminum Series rear shocks to improve rear suspension performance |
| Description_FAB | Front and rear heavy-duty bump stop brackets |
| Description_FAB | Front coilover spacer kit with heavy duty steel construction |
| Description_FAB | High angle outer tie-roads feature durable, metal on metal greaseable tie rod ends |
| Description_FAB | Hight clearance front crossmembers and front skid plate, CNC Laser Cut and brake-formed from 1/4-inch steel plate |
| Description_FAB | Improved rear sway bar links and mounts, and rear track bar bracket to reduce bind in the rear suspension |
| Description_FAB | Included sway bar drop brackets reduce bind in OE sway bar links |
| Description_FAB | Maintains factory track width |
| Description_FAB | Optimized design to fit 37" tires with full articulation (larger tires may fit but fender trimming and modifications will be required) |
| Description_FAB | Provides 6" front suspension lift with only 4" of crossmember drop |
| Description_FAB | Rear coil spring spacer kit to provide lift while retaining factory rear coil springs |
| Description_FAB | Single piece high-strength ductile iron steering knuckles with built-in 4" drop |
| Description_INV | K53271 |
| Description_SHO | SUSPENSION SYSTEM |
| height | 9.0 |
| length | 25.0 |
| Title | ICON 2022-2023 Toyota Tundra, 6" Lift Stage 1 Suspension System |
| weight | 233.0 |
| width | 24.0 |