ICON Vehicle Dynamics K40018X 21-23 BRONCO SASQUATCH 2-3" LIFT STAGE 8 SUSPENSION SYSTEM BILLET HEAVY RATE
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Add-On Part | 191013 - NIPPLE GREASING ADAPTER KIT |
| Add-On Part | 191014 - .25" COLLAR SPANNER PIN WRENCH |
| Add-On Part | 198000 - 2 PIN COILOVER SPANNER WRENCH KIT |
| Add-On Part | 198001 - BILLET SPANNER WRENCH KIT |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains chemicals known to the State of California to cause cancer, and birth defects or other reproductive harm. |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #132: WHEN RUNNING 37" TIRES USE UP TRAVEL LIMITERS PART #611075 IN THE FRONT |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #133: WHEN RUNNING 37" TIRES USE UP TRAVEL LIMITERS PART #611074 FOR THE REAR |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #134: LIFT HEIGHTS & APP NOTES BASED ON SASQUATCH EQUIPPED VEHICLES |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #55: SHOCKS ARE FULLY SERVICEABLE. LIFT HEIGHTS INDICATED ARE FOR A STOCK EQUIPPED VEHICLE. |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #66: 2 DOOR MODELS WILL SIT TALLER THAN 4 DOOR MODELS. |
| Description_ASC | OEM Wheels & Tires Fitment: No |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Tires: 35" x 12.50" (37" tires require coilover bump stop spacers along with minor trimming) |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 17x8.5" w/ 4.75” Backspace / 0mm Offset |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 18x9" w/ 5.00” Backspace / 0mm Offset |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 20x9" w/ 5.00” Backspace / 0mm Offset |
| Description_ASC | TECH NOTE: Bronco Everglades will have front lift height range of 1.5-2.5" over stock |
| Description_ASC | TECH NOTE: Fitment testing done with ICON & OE steering components. Due to tight clearances to front coilovers, certain aftermarket steering components may not be compatible. |
| Description_ASC | TECH NOTE: ICON Heavy Rate Rear Coil Springs are optimized for increased rear ride height on Broncos with additional weight added to the rear. ICON Heavy Rate Rear Coil Springs will result in a slight positive rake when the Bronco is unloaded. For near stock weight Broncos, consider part number K40018. |
| Description_ASC | TECH NOTE: Not compatible with Bronco Raptor |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
| Description_DES | 21-23 BRONCO BILLET REAR LOWER LINK KIT |
| Description_DES | 21-23 BRONCO BILLET REAR UPPER LINK KIT |
| Description_DES | 21-23 BRONCO BILLET UCA DJ PRO KIT |
| Description_DES | 21-23 BRONCO FRONT 2.5 VS RR CDEV COILOVER KIT |
| Description_DES | 21-23 BRONCO IIC INSTALL KIT |
| Description_DES | 21-23 BRONCO REAR 2.5 VS RR CDEV COILOVER KIT HEAVY RATE SPRING |
| Description_DES | 21-23 BRONCO REAR ADJ TRACK BAR KIT |
| Description_DES | 21-23 BRONCO SASQUATCH 2-3" LIFT STAGE 8 SUSPENSION SYSTEM BILLET HEAVY RATE |
| Description_EXT | ICON suspension systems lift your Ford Bronco while improving ride quality and performance. With endless hours spent testing and tuning our suspension components and shocks, you’ll have the best suspension solution on the market. |
| Description_FAB | 100% Bolt-on system - no drilling, cutting, or welding necessary for install |
| Description_FAB | 6061 Aircraft grade aluminum CNC machined components |
| Description_FAB | Adjustable billet rear upper links improve fuel tank clearance under max articulation and help further free up suspension bind |
| Description_FAB | Adjustable coilovers yield up to 2-3" of front lift height and 1.25-2.25” of rear lift height over stock 4-door Broncos with the Sasquatch package |
| Description_FAB | Adjustable rear track bar helps to free up bind during rear suspension travel and articulation and offers on-vehicle rear end alignment |
| Description_FAB | Billet aluminum UCAs for added strength, durability, and on-vehicle caster/camber adjustment for optimum drivability |
| Description_FAB | Billet rear lower links improve rear end articulation and allow for on-vehicle pinion angle adjustment |
| Description_FAB | Corrosion resistant CAD plated coilover shock bodies with 7/8” diameter shafts |
| Description_FAB | High strength alloy CNC machined lower bar pins |
| Description_FAB | ICON engineered coil springs featuring a unique dual rate rear coil design with increased spring rates for heavier equipped Broncos |
| Description_FAB | ICON Intelligent Control (IIC) uses onboard sensors to monitor G-forces and movement of vehicle chassis along with user defined settings to actively make near instantaneous compression damping changes |
| Description_FAB | ICON's CDE Valve technology allows for in vehicle adjustment of compression damping settings and active adjustment via the ICON Intelligent Control (IIC) |
| Description_FAB | Improved suspension performance and ride quality over stock |
| Description_FAB | PTFE lined spherical bearings and application specific mounting hardware |
| Description_FAB | UCAs feature the patented (U.S. Pat. 10,731,700) Delta Joint Pro with 90 degrees of total articulation |
| Description_FAB | Up to 11.5" front / 14” rear wheel travel with 35” tire fitment |
| Description_FAB | Vehicle specific tuned remote reservoir front and rear coilover shocks for superior damping and vehicle control, even under hard use |
| Description_INV | K40018X |
| Description_MKT | The ICON Vehicle Dynamics Stage 8 Suspension System for the 2021-2023 Ford Bronco features our precision-manufactured, custom valved remote reservoir coilover shocks with CDEV to yield the maximum travel possible along with superior ride quality and suspension performance both on and off-road. These coilovers also allow for the adjustment of ride height to yield 2-3” of front lift and 1.25-2.25” of rear lift over stock 4-door Broncos with the Sasquatch Package. Remote reservoirs greatly increase shock oil volume and heat dissipation surface area to resist overheating and cavitation under hard use, which can lead to damper fade, ensuring sustained shock performance at speed through rough terrain. ICON's Top of The Range suspension system features lightning fast, precise electronic shock tuning, on-the-fly, at any speed and in any terrain. Focus on driving and let ICON Intelligent Control (IIC) read the terrain and make near-instant adjustments via the Compression Damping Electronic Valve (CDEV) at each individual shock. Control the system wirelessly through the IIC app on your phone and once configured the system functions without driver input. |
| Description_MKT | This Stage 8 kit comes with Billet Aluminum Upper Control Arms which provide on-vehicle caster and camber adjustability and feature our patented Delta Joint PRO, which allows for up to 90-degrees freedom of movement. The billet rear links have been designed to free up suspension bind, offer on-vehicle pinion angle adjustment, and optimize clearance from the fuel tank during maximum articulation and feature greaseless bushings and massive FK rod ends. The Adjustable Track Bar also features our dual-durometer greaseless bushing and an FK Rod End, as well as on-vehicle adjustability for perfectly aligning the Bronco's rear axle for any lift height. The rear CDEV coilovers are mounted in a shaft up orientation and feature unique ICON engineered progressive dual rate coil springs that provide extra weight capacity for those who frequently load out their Broncos with extra gear and equipment while maintaining excellent on- and off-road performance characteristics. This suspension system is designed to provide up to 11.5" of front suspension travel and 14" of rear suspension travel when used with 35X12.50 tires. It may be safely used with 37" and larger tires if using the optional up-travel limiters (sold separately). |
| Description_SHO | SUSPENSION SYSTEM |
| height | 8.0 |
| length | 38.0 |
| Title | ICON 2021-2023 Bronco Sasquatch, 2-3" Lift, Stage 8 Suspension System, Billet UCA, Heavy Rate Rear Spring |
| weight | 204.0 |
| width | 13.0 |