ICON Vehicle Dynamics K40016X 21-23 BRONCO SASQUATCH 2-3" LIFT STAGE 6 SUSPENSION SYSTEM BILLET HEAVY RATE
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Add-On Part | 191013 - NIPPLE GREASING ADAPTER KIT |
| Add-On Part | 191014 - .25" COLLAR SPANNER PIN WRENCH |
| Add-On Part | 198000 - 2 PIN COILOVER SPANNER WRENCH KIT |
| Add-On Part | 198001 - BILLET SPANNER WRENCH KIT |
| Add-On Part | 252012 - -4 TO -10 HOSE SHIELD KIT |
| Add-On Part | 611074 - C/O BUMP STOP SPACER KIT 7/8" SHAFT 3/8" TALL |
| Add-On Part | 611075 - C/O BUMP STOP SPACER KIT 7/8" SHAFT 1/2" TALL |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains chemicals known to the State of California to cause cancer, and birth defects or other reproductive harm. |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #132: WHEN RUNNING 37" TIRES USE UP TRAVEL LIMITERS PART #611075 IN THE FRONT |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #133: WHEN RUNNING 37" TIRES USE UP TRAVEL LIMITERS PART #611074 FOR THE REAR |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #134: LIFT HEIGHTS & APP NOTES BASED ON SASQUATCH EQUIPPED VEHICLES |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #55: SHOCKS ARE FULLY SERVICEABLE. LIFT HEIGHTS INDICATED ARE FOR A STOCK EQUIPPED VEHICLE. |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #66: 2 DOOR MODELS WILL SIT TALLER THAN 4 DOOR MODELS. |
| Description_ASC | OEM Wheels & Tires Fitment: No |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Tires: 35" x 12.50" (37" tires require coilover bump stop spacers along with minor trimming) |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 17x8.5" w/ 4.75” Backspace / 0mm Offset |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 18x9" w/ 5.00” Backspace / 0mm Offset |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 20x9" w/ 5.00” Backspace / 0mm Offset |
| Description_ASC | TECH NOTE: Bronco Everglades will have front lift height range of 1.5-2.5" over stock |
| Description_ASC | TECH NOTE: Fitment testing done with ICON & OE steering components. Due to tight clearances to front coilovers, certain aftermarket steering components may not be compatible. |
| Description_ASC | TECH NOTE: ICON Heavy Rate Rear Coil Springs are optimized for increased rear ride height on Broncos with additional weight added to the rear. ICON Heavy Rate Rear Coil Springs will result in a slight positive rake when the Bronco is unloaded. For near stock weight Broncos, consider part number K40016. |
| Description_ASC | TECH NOTE: Not compatible with Bronco Raptor |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
| Description_DES | 21-23 BRONCO BILLET REAR LOWER LINK KIT |
| Description_DES | 21-23 BRONCO BILLET UCA DJ PRO KIT |
| Description_DES | 21-23 BRONCO FRONT 2.5 VS RR CDCV COILOVER KIT |
| Description_DES | 21-23 BRONCO REAR 2.5 VS RR CDCV COILOVER KIT HEAVY RATE SPRING |
| Description_DES | 21-23 BRONCO SASQUATCH 2-3" LIFT STAGE 6 SUSPENSION SYSTEM BILLET HEAVY RATE |
| Description_EXT | ICON suspension systems lift your Ford Bronco while improving ride quality and performance. With endless hours spent testing and tuning our suspension components and shocks, you’ll have the best suspension solution on the market. |
| Description_FAB | 100% Bolt-on system - no drilling, cutting, or welding necessary for install |
| Description_FAB | 6061 Aircraft grade aluminum CNC machined components |
| Description_FAB | Adjustable coilovers yield up to 2-3" of front lift height and 1.25-2.25” of rear lift height over stock 4-door Broncos with the Sasquatch package |
| Description_FAB | Billet aluminum UCAs for added strength, durability, and on-vehicle caster/camber adjustment for optimum drivability |
| Description_FAB | Billet rear lower links improve rear end articulation and allow for on-vehicle pinion angle adjustment |
| Description_FAB | Coilovers equipped with CDC Valves for 10 settings of compression damping adjustment, from soft to hard |
| Description_FAB | Corrosion resistant CAD plated coilover shock bodies with 7/8” diameter shafts |
| Description_FAB | High strength alloy CNC machined lower bar pins |
| Description_FAB | ICON engineered coil springs featuring a unique dual rate rear coil design with increased spring rates for heavier equipped Broncos |
| Description_FAB | Improved suspension performance and ride quality over stock |
| Description_FAB | PTFE lined spherical bearings and application specific mounting hardware |
| Description_FAB | UCAs feature the patented (U.S. Pat. 10,731,700) Delta Joint Pro with 90 degrees of total articulation. |
| Description_FAB | Up to 11.5" front / 14” rear wheel travel with 35” tire fitment |
| Description_FAB | Vehicle specific tuned remote reservoir front and rear coilover shocks for superior damping and vehicle control, even under hard use |
| Description_INV | K40016X |
| Description_MKT | Stage 6 also features ICON's exclusive Compression Damping Control Valves for precisely dialing in your suspension performance. CDCV controls fluid flow under compression, allowing you to achieve the perfect tune whether driving on the street, slow-crawling through the rocks or mobbing across the desert at full throttle. To accommodate the increased travel and lift height afforded by the ICON Coilovers, this Stage 6 kit comes with Billet Aluminum Upper Control Arms which provide on-vehicle caster and camber adjustability and feature our patented Delta Joint PRO, which allows for up to 90-degrees freedom of movement. ICON billet rear lower links employ dual-durometer greaseless bushings at one end, and massive FK rod ends at the other to provide the best combination of free articulation and ride quality while offering on-vehicle length adjustment. The rear coilovers are mounted in a shaft up orientation and feature unique ICON engineered progressive dual rate coil springs that provide extra weight capacity for those who frequently load out their Broncos with extra gear and equipment while maintaining excellent on- and off-road performance characteristics. This suspension system is designed to provide up to 11.5" of front suspension travel and 14" of rear suspension travel when used with 35X12.50 tires. It may be safely used with 37" and larger tires if using the optional up-travel limiters (sold separately). |
| Description_MKT | The ICON Vehicle Dynamics Stage 6 Suspension System for the 2021-2023 Ford Bronco features our precision-manufactured, custom valved remote reservoir coilover shocks with CDCV to yield the maximum travel possible along with superior ride quality and suspension performance both on and off-road. These coilovers also allow for the adjustment of ride height to yield 2-3” of front lift and 1.25-2.25” of rear lift over stock 4-door Broncos equipped with the Sasquatch Package. Remote reservoirs greatly increase shock oil volume and heat dissipation surface area to resist overheating and cavitation under hard use, which can lead to damper fade, ensuring sustained shock performance at speed through rough terrain. |
| Description_SHO | SUSPENSION SYSTEM |
| height | 8.0 |
| length | 38.0 |
| Title | ICON 2021-2023 Bronco Sasquatch, 2-3" Lift, Stage 6 Suspension System, Billet UCA, Heavy Rate Rear Spring |
| weight | 176.0 |
| width | 13.0 |