GEN-Y Hitch GH-21001 GoosePuck 5" offset ball-puck mount for Ford 2017 to current 25K Towing
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Description_ASM | Ford: F-250 Super Duty 2017 - 2023, Ford: F-350 Super Duty 2017 - 2023 |
| Description_DEF | Gooseneck Trailer Hitch Ball |
| Description_DES | GoosePuck 5" offset ball-puck mount for Ford 2017 to current 25K Towing |
| Description_EXT | GoosePuck 5" offset ball-puck mount for Ford 2017 to current 25K Towing |
| Description_FAB | 2 5/16? Gooseneck Ball |
| Description_FAB | American-Made |
| Description_FAB | Fabricated with Heavy Duty Steel |
| Description_FAB | Maintenance Free |
| Description_FAB | Offers a 5? Offset |
| Description_FAB | Up to 25K Towing Capacity |
| Description_INV | GOOSEPUCK 5" OFFSET BALL PUCK SYSTEM |
| Description_MKT | The GoosePuck is the first offset gooseneck ball to boast 100% compatibility with OEM Puck Systems. No need to purchase a bulky hitch for your truck bed, this solution offers a plug-and-play option to gain clearance using your existing OEM Puck system.All 3 bolts (3/8-16) need to be installed and torqued to 23 FT LB. |
| Description_SHO | GOOSEPUCK 5" OFFSET |
| height | 15.0 |
| length | 40.0 |
| LTL | N |
| weight | 40.0 |
| width | 14.0 |