Edelbrock 61589 Engine Cylinder Head
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| CNC Ported | No |
| Combustion Chamber Volume | 72.0 |
| Deck Thickness | 0.625 |
| Description_ABR | Cyl. Head |
| Description_ASM | Pontiac:-:326 (5.3L)/350 (5.7L)/389 (6.4L)/400 (6.6L)/421 (6.9L)/428 (7.0L)/455 (7.4) |
| Description_DEF | Engine Cylinder Head |
| Description_EXT | Edelbrock part #61585 Performer Pontiac D-Port Bare Cylinder Heads are designed for 1962-79 389, 400, 421, 428 and 455 c.i.d. V8 Pontiac engines with a 4.060" or larger bore. |
| Description_INV | Edelbrock Pontiac Cylinder Head |
| Description_LAB | RPM CNC Pontiac D-Port Cylinder Heads 72cc Bare |
| Description_MKT | The Edelbrock #61589 Performer Pontiac Bare Cylinder Heads utilize a D-Port exhaust port configuration for use with standard D-port exhaust systems. They are designed for 1962-79 389, 400, 421, 428 and 455 c.i.d. V8 Pontiac engines with a 4.060" or larger bore. They feature optimized oil return passages for increased oil flow. The spark plug has been relocated closer to the exhaust valve for improved performance. These heads are cast with extra thick port walls and a compact port size, making them ideal for CNC and hand porting. Complete cylinder head includes guide plates, rocker studs and high quality valvetrain for direct bolt-on application. Heat crossover is machined for 50-state emissions legal performance. |
| Description_TRA | 350 c.i.d. engines may require notching the block for valve clearance. |
| Description_TRA | Bare heads will have valve guides & seats installed, but will require final sizing & a valve job to match the valves you will be using. |
| Description_TRA | Combustion Chamber: 72cc |
| Description_TRA | Deck thickness: 5/8" |
| Description_TRA | Pushrod diameter: 5/16" (width of slot in guide plate). |
| Description_TRA | Rocker stud diameter: 7/16" |
| Description_TRA | Three head bolt bosses are raised higher than the standard D-port heights and will require head bolt kit #8561 to install these heads. |
| Grade Type | Performance |
| Guide Plate Material | Hardened Steel |
| Guide Plates Included | Yes |
| Head Casting Number | 31-6156 |
| height | 8.5 |
| Intake Runner Volume | 204.0 |
| length | 26.0 |
| Material | Aluminum |
| Push Rod Diameter | 0.312 |
| RGL | WARNING: This product can expose you to Lead, which is known to the State of California to cause cancer or birth defects or other reproductive harm. For more information, visit www.P65warnings.ca.gov. |
| Valve Angle | 14 |
| weight | 29.6 |
| width | 11.5 |