Edelbrock 54201 Engine Intake Manifold
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Description_ABR | Intake Mnfld |
| Description_ASM | Chevrolet:Big-Block Mark IV:396 (6.6L)/402 (6.6L)/427 (7.0L)/454 (7.4L)/502 (8.2L) |
| Description_DEF | Engine Intake Manifold |
| Description_EXT | The Edelbrock C-66-O Dual-Quad #54201 is a dual plane intake manifold designed for 396-502 c.i.d. Chevys V8's with large oval-port cylinder heads (1975 and earlier) or Edelbrock Performer/Performer RPM heads. |
| Description_INV | POLISHED (NR) C-66-O MANIFOLD |
| Description_LAB | Edelbrock part #54201 Big-Block Chevy C-66-O polished intake manifold |
| Description_MKT | The Edelbrock C-66-O Dual-Quad #54201 is a dual plane intake manifold which combines dual four-barrel excitement with a well-mannered street manifold. Designed for 396-502 c.i.d. Chevys V8's with large oval-port cylinder heads (1975 and earlier) or Edelbrock Performer/Performer RPM heads. Tests confirmed smooth, consistent part-throttle operation with a 25 hp gain over Torker II and a torque gain of 30 ft-lbs. over Performer. Includes metering rods to calibrate Edelbrock #1405 carbs. Carb center to carb center is 6-7/16". Use with Performer-Plus cam/kit #2162 for low-end torque or Torker-Plus cam/kit #5062 for top-end power. Will not fit tall-deck truck blocks. |
| Description_TRA | Carb pad height: 4.30" |
| Description_TRA | H.E.I. will fit |
| Description_TRA | Hardened washers Must be used with intake bolts to ensure proper torque and prevent galling of the aluminum. |
| Description_TRA | Manifold height: A-3.95", B-4.65" |
| Description_TRA | Port exit dimensions: 1.64" x 1.94" |
| Description_TRA | Recommended intake gasket: Edelbrock #7203 |
| Description_TRA | Use RTV sealant to properly seal end seals, such as Edelbrock High Temp Silicone sealant #1076, DO NOT USE END SEALS GASKETS. |
| height | 7.5 |
| length | 23.625 |
| RGL | WARNING: This product can expose you to Lead, which is known to the State of California to cause cancer or birth defects or other reproductive harm. For more information, visit www.P65warnings.ca.gov. |
| weight | 18.55 |
| width | 14.75 |