Edelbrock 3766 Edelbrock Performer 460 EGR Intake Manifold for Ford 429/460 Big-Block V8
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Center Maximum Height | 4.120 |
| CNC Ported | No |
| Description_ABR | Intake Mnfld |
| Description_ASM | Ford:Big-Block:429 (7.0L )/460 (7.5L) |
| Description_DEF | Engine Intake Manifold |
| Description_EXT | Edelbrock Performer 460 EGR Intake Manifold for Ford 429/460 Big-Block V8 |
| Description_INV | Performer 460 EGR Intake Manifold |
| Description_LAB | Performer 460 EGR Intake Manifold Big-Block Ford |
| Description_MKT | Edelbrock part #3766 Performer 460 EGR intake manifold is designed for street 429/460 c.i.d. Ford V8's. Will not fit 429 Cobra-Jets or 1966-68 462 Lincolns and will not accept stock spread-bore carb. Will not fit 1988 and later models. This intake manifold cannot use #8714 to block-off EGR. Must use stock OE EGR plate. |
| Description_TRA | Carb pad height: 4.12" |
| Description_TRA | Carb recommendations: OEM square-bore carb |
| Description_TRA | Hardened washers Must be used with intake bolts to ensure proper torque and prevent galling of the aluminum. |
| Description_TRA | Manifold height: A-3.75", B-4.49" same as stock |
| Description_TRA | Port exit dimensions: 1.65" x 1.96" |
| Description_TRA | Recommended intake gasket: Fel-Pro #MS96018 |
| Description_TRA | Replacement EGR plate gaskets: Edelbrock #3898 |
| Description_TRA | Use RTV sealant to properly seal end seals, such as Edelbrock High Temp Silicone sealant #1076, DO NOT USE END SEALS GASKETS. |
| finish | Satin |
| Front Maximum Height | 3.750 |
| Gasket Or Seal Included | No |
| Grade Type | Performance |
| height | 7.5 |
| length | 23.625 |
| Material | Aluminum |
| Rear Maximum Height | 4.490 |
| RGL | WARNING: This product can expose you to Lead, which is known to the State of California to cause cancer or birth defects or other reproductive harm. For more information, visit www.P65warnings.ca.gov. |
| Single Or Dual Plane Type | Dual Plane |
| weight | 20.96 |
| width | 14.75 |