Edelbrock 2912 Engine Intake Manifold
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Description_ABR | Intake Mnfld |
| Description_ASM | Chevrolet:Small-Block Gen I Vortec |
| Description_DEF | Engine Intake Manifold |
| Description_EXT | Edelbrock Victor Jr. Sportsman 2V 23 Degree Vortec Intake Manifold For Chevrolet 262-400 Small-Block V8 |
| Description_INV | Victor Jr 2V Vortec Sportsman 23d Intake |
| Description_LAB | XX Victor Jr. Sportsman 2V Intake Manifold for 23 Deg S/B Chevy w/ Vortec Heads |
| Description_MKT | The Edelbrock Victor Jr. Sportsman 2V #2912 intake manifold is a dedicated design for the 2V racer and provides outstanding performance from 3500 to 7000 rpm. The runners are sized especially for 2V racing engines for the ultimate combination of torque and horsepower with better fuel distribution. An extra tall carburetor pad eliminates the need for spacers, and rear water outlets allow for a four corner coolant flow path if desired. It features dual distributor clamp locations, and port exits are sized to match cast iron Chevrolet Bowtie heads. Manifold accept standard restrictor plates and carb adapters. |
| Description_TRA | Carburetor pad height = 5.98" |
| Description_TRA | Each intake runner should be matched to the cylinder head port size or Fel-Pro gasket #1206 on all four sides of runner exit. |
| Description_TRA | For the heights of all Edelbrock manifolds, please visit the Manifold Reference Dimensions page. http://www.edelbrock.com/automotive/mc/manifolds/reference-dimensions.shtml |
| Description_TRA | Hardened washers Must be used with intake bolts to ensure proper torque and prevent galling of the aluminum. |
| Description_TRA | Manifold comes with special carb gasket matching plenum flange. |
| Description_TRA | No provisions for exhaust heated chokes or EGR. |
| Description_TRA | NPT/Pipe thread fittings require the use of Teflon tape or paste on threads to ensure proper seal. |
| Description_TRA | Proper installation is the responsibility of the installer. Improper installation will void your warranty and may result in poor performance and engine or vehicle damage. |
| Description_TRA | Recommended intake gasket: Edelbrock #7235 or GM #89017465 |
| Description_TRA | Sealant must be used on intake bolt threads if the threads extend into lifter valley or coolant passage. |
| Description_TRA | To ensure maximum performance and a proper seal, Edelbrock gaskets which are specifically designed and manufactured for use with Edelbrock parts must be used. |
| Description_TRA | Use RTV sealant to properly seal end seals, such as Edelbrock High Temp Silicone sealant #1076, DO NOT USE END SEALS GASKETS. |
| height | 9.44 |
| length | 21.0 |
| weight | 21.5 |
| width | 10.38 |