Edelbrock 21164 Engine Intake Manifold
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Center Maximum Height | 4.570 |
| CNC Ported | No |
| Description_ABR | Intake Mnfld |
| Description_ASM | Chevrolet:Small-Block Gen I Vortec:262 (4.3L)/265 (4.3L)/267 (4.4L)/283 (4.6L)/302 (4.9L)/305 (5.0L)/307 (5.0L)/327 (5.4L)/350 (5.7L)/400 (6.6L) |
| Description_DEF | Engine Intake Manifold |
| Description_EXT | Edelbrock Performer Vortec Intake Manifold For Chevrolet 262-400 Small-Block V8 with EnduraShine Finish |
| Description_INV | EShin Per Vortec SBC Intk Mnfld 1996 Lat |
| Description_LAB | Performer Intake Manifold for Small-Block Chevy w/Vortec Heads, EnduraShine |
| Description_MKT | Edelbrock part #21164 Performer Vortec intake manifold is based on the popular and powerful Edelbrock #2101. This dual-plane intake is designed for the street rod, industrial and engine swap market utilizing 262-400 c.i.d. Chevy V8's with 1996 and later Vortec (L31) cast iron or the Edelbrock E-Tec aluminum heads. Manifold has provisions for external water bypass and may be used on either Vortec blocks or 1995 and earlier blocks. No provision for exhaust heated chokes. This manifold offers a polished finish for a brilliant shine and classic look. This manifold offers our long lasting bright chrome like EnduraShine finish that matches chrome and polished accessories. |
| Description_TRA | Carb pad height: 4.57" |
| Description_TRA | Carb recommendations: OEM 4-Bbl (pre-1981, electric choke only) . Use #8032 throttle bracket. Edelbrock AVS2 or Performer Series 500-650 cfm. |
| Description_TRA | DO NOT OVERTIGHTEN NPT/Pipe fittings, this may cause the aluminum to crack around the fitting boss. NPT/Pipe thread is a tapered thread. |
| Description_TRA | Hardened washers Must be used with intake bolts to ensure proper torque and prevent galling of the aluminum. |
| Description_TRA | Manifold ht: A-3.87", B-5.28" |
| Description_TRA | NPT/Pipe thread fittings require the use of Teflon tape or paste on threads to ensure proper seal. |
| Description_TRA | Port exit dimensions: 2.05" tall with slanted side walls |
| Description_TRA | Recommended intake gasket: Edelbrock #7235 |
| Description_TRA | Sealant must be used on intake bolt threads if the threads extend into lifter valley or coolant passage. |
| Description_TRA | Stock brackets will require modification to fit the upright manifold bolt holes. |
| Description_TRA | Use RTV sealant to properly seal end seals, such as Edelbrock High Temp Silicone sealant #1076, DO NOT USE END SEALS GASKETS. |
| Description_TRA | Will not fit under stock Corvette hood. |
| finish | Endurashine |
| Front Maximum Height | 3.870 |
| Gasket Or Seal Included | No |
| Grade Type | Performance |
| height | 7.5 |
| length | 23.625 |
| Material | Aluminum |
| Rear Maximum Height | 5.280 |
| RGL | WARNING: This product can expose you to Lead, which is known to the State of California to cause cancer or birth defects or other reproductive harm. For more information, visit www.P65warnings.ca.gov. |
| Single Or Dual Plane Type | Dual Plane |
| weight | 18.4 |
| width | 14.75 |