CURT 49518 18" Raw Steel Receiver Tubing - 3" Receiver, 5/8" Pin Hole
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Box Height in Inches - XA | 6 |
| Box Length in Inches - XA | 19 |
| Box Width in Inches - XA | 5 |
| Description_ABR | RTUBE |
| Description_ASC | 1/2" reinforcing collar for increased strength |
| Description_ASC | Accepts any 3" x 3" ball mount shank |
| Description_ASC | Features a pre-drilled 5/8" hitch pin hole |
| Description_ASC | Made in USA |
| Description_ASC | Raw finish allows for immediate welding |
| Description_ASM | CURT 49518 3 x 18-Inch Weld-On Raw Steel Trailer Hitch Receiver Tube, 5/8-In Pin Hole |
| Description_DEF | Trailer Hitch Receiver Tube Adapter |
| Description_DES | 18" Raw Steel Receiver Tubing - 3" Receiver, 5/8" Pin Hole |
| Description_EXT | CURT 49518 3 x 18-Inch Weld-On Raw Steel Trailer Hitch Receiver Tube, 5/8-In Pin Hole |
| Description_INV | Raw Steel Receiver Tubing |
| Description_KEY | 3 parts receivers kit insert truck loaded 3in in brackets 3inch hirch hitches 3x3 reciever three class hitxh bar load bracket weldable reciwver tubes bolt-on power 3" road hich reciver teciever hotch usa teceiver inches ballmount trades |
| Description_MKT | For the do-it-yourselfer, CURT offers an entire line of towing fabrication components to supply you with the quality building blocks you need. These raw steel components are made from solid steel for maximum strength, and they come ready to be welded together in whatever form you need to get the job done. CURT fabrication steel receiver tubing can be used to extend the reach of your receiver or to create a piece of custom towing equipment. Each unit is equipped with a 1/2" reinforcing collar for extra strength and has a raw finish to be ready for welding. This receiver tube has a 3" x 3" opening, measures 18" in length and has a 5/8" diameter hole for the hitch pin. |
| Description_SHO | Raw Receiver Tubing |
| Description_SLA | For the do-it-yourselfer, CURT offers an entire line of towing fabrication components to supply you with the quality building blocks you need. These raw steel components are made from solid steel for maximum strength, and they come ready to be welded together in whatever form you need to get the job done. CURT fabrication steel receiver tubing can be used to extend the reach of your receiver or to create a piece of custom towing equipment. Each unit is equipped with a 1/2" reinforcing collar for extra strength and has a raw finish to be ready for welding. This receiver tube has a 3" x 3" opening, measures 18" in length and has a 5/8" diameter hole for the hitch pin. |
| Finish - XA | Blank |
| height | 4.0 |
| Item Class - XA | OBS |
| Item Height - XA | 4.000 |
| Item Length - XA | 18.000 |
| Item Width - XA | 4.000 |
| length | 18.0 |
| LTL | N |
| Material - XA | Blank |
| Mount Type Description - XA | Not Applicable |
| Parcel Allowed - XA | Yes |
| Product Weight - XA | 14.800 |
| Rate Class - XA | 70.0 |
| Receiver Tube Size | 3 IN |
| Retail Height - XA | 4.000 |
| Retail Length - XA | 18.000 |
| Retail Width - XA | 4.000 |
| Sales Family Code - XA | TPACC |
| Sales Family Description - XA | TRAILER PARTS AND ACCESS |
| Sales Group Description - XA | RECEIVER TUBE |
| Shipping Weight - XA | 15.500 |
| Side Application Type Description - XA | Not Applicable |
| Tariff 301 - XA | Yes |
| Title | 18" Raw Steel Receiver Tubing - 3" Receiver, 5/8" Pin Hole |
| Warranty | Limited Lifetime |
| weight | 15.5 |
| width | 4.0 |