CURT 48334 CURT 48334 Pintle Hitch Mount 1/2-Inch Hardware Kit, 4 Bolts, Black, Grade 8
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Box Height in Inches - XA | 1 |
| Box Length in Inches - XA | 9 |
| Box Width in Inches - XA | 7 |
| Description_ABR | REPLC |
| Description_ASC | Adjustable pintle mount system allows for precise trailer leveling |
| Description_ASC | Compatible with all CURT pintle mounts |
| Description_ASC | Lock washers help ensure a secure installation |
| Description_ASC | Mounts any CURT adjustable pintle hook or ball & pintle combination |
| Description_ASC | Pintle Mount Hardware Kit (1/2", Grade 8, Black) |
| Description_ASC | Protected by a durable black phosphate finish |
| Description_ASM | CURT 48334 Pintle Hitch Mount 1/2-Inch Hardware Kit, 4 Bolts, Black, Grade 8 |
| Description_DEF | Trailer Hitch Pintle Hook Mount |
| Description_DES | Pintle Mount Hardware Kit (1/2", Grade 8, Black) |
| Description_EXT | CURT 48334 Pintle Hitch Mount 1/2-Inch Hardware Kit, 4 Bolts, Black, Grade 8 |
| Description_INV | Pintle Mount Hardware Kit |
| Description_KEY | hitch combination caps hardware kit mounting 8 ton bolts and nuts screw hook 15 bolt lock products in 1/2 parts ph8 used mount hitches 5 |
| Description_MKT | In agriculture, construction and even military applications, pintle hitches are the trusted product of specialized towing. They are notorious for their high weight capacity and simple design. The basic pintle hitch is essentially a hook and loop, with the hook attached to the vehicle and the loop mounted on the trailer. Because of their simple design, pintle hitches are able to have thicker metal construction and more secure coupling. CURT has a wide variety of pintle hitches and pintle-style products to give you a complete solution for your heavy-duty towing needs. This pintle mount bolt kit is able to fit a variety of CURT pintle mounts and pintle hook attachments. It includes all of the necessary hardware for a secure installation and can easily be removed and reinstalled for convenient height adjustment of the pintle hook or pintle ball combination. |
| Description_SHO | Pintle Hardware |
| Description_SLA | In agriculture, construction and even military applications, pintle hitches are the trusted product of specialized towing. They are notorious for their high weight capacity and simple design. The basic pintle hitch is essentially a hook and loop, with the hook attached to the vehicle and the loop mounted on the trailer. Because of their simple design, pintle hitches are able to have thicker metal construction and more secure coupling. CURT has a wide variety of pintle hitches and pintle-style products to give you a complete solution for your heavy-duty towing needs. This pintle mount bolt kit is able to fit a variety of CURT pintle mounts and pintle hook attachments. It includes all of the necessary hardware for a secure installation and can easily be removed and reinstalled for convenient height adjustment of the pintle hook or pintle ball combination. |
| Finish - XA | Blank |
| height | 3.0 |
| Item Class - XA | OBS |
| Item Height - XA | 0.000 |
| Item Length - XA | 0.000 |
| Item Width - XA | 0.000 |
| length | 4.0 |
| LTL | N |
| Parcel Allowed - XA | Yes |
| Product Weight - XA | 0.000 |
| Rate Class - XA | 70.0 |
| Retail Height - XA | 3.000 |
| Retail Length - XA | 4.000 |
| Retail Width - XA | 3.000 |
| Shipping Weight - XA | 1.000 |
| Tariff 301 - XA | Yes |
| Title | Pintle Mount Hardware Kit (1/2", Grade 8, Black) |
| weight | 1.0 |
| width | 3.0 |