CURT 16694 E16 Sliding 5th Wheel Hitch, 16K, Select Ram 2500, 3500, 6.5' Bed Puck System
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Description_ABR | ROLL |
| Description_ASC | Adjustable anchors to eliminate chucking between the legs and puck system |
| Description_ASC | Automatically latches in both directions so you only have to exit the truck once |
| Description_ASC | Automatically locks for easy, secure coupling |
| Description_ASC | Compatible with kingpin extension boxes, including common pivoting pin boxes |
| Description_ASC | E16 Sliding 5th Wheel Hitch, 16K, Select Ram 2500, 3500, 6.5' Bed Puck System |
| Description_ASC | Features an anti-rattle skid plate to help reduce noise |
| Description_ASC | Fits Ram short-bed pickups with the OEM truck bed puck system |
| Description_ASC | Limited lifetime warranty (one-year finish, one-year parts) |
| Description_ASC | Offers four height adjustment positions to adapt to each unique truck bed |
| Description_ASC | Operates using a single handle |
| Description_ASC | Pivots on dual axles for 10 degrees of lateral movement |
| Description_ASC | Protected by a highly durable carbide black powder coat finish |
| Description_ASC | Quarter-turn anchoring system provides quick installation and removal |
| Description_ASC | S20 5th wheel slider #16564 provides 12" of travel in the truck bed |
| Description_ASC | Tested for safety in accordance with SAE J2638 |
| Description_ASM | CURT 16694 E16 5th Wheel Slider Hitch, 16,000 lbs, Select Ram 2500, 3500, 6.5-Foot Bed Puck System |
| Description_DEF | Fifth Wheel Trailer Hitch |
| Description_DES | E16 Sliding 5th Wheel Hitch, 16K, Select Ram 2500, 3500, 6.5' Bed Puck System |
| Description_EXT | CURT 16694 E16 5th Wheel Slider Hitch, 16,000 lbs, Select Ram 2500, 3500, 6.5-Foot Bed Puck System |
| Description_INV | E16 Sliding 5th Wheel Hitch |
| Description_KEY | wheel tripod th camper rv fifth hitch kit fith stabilizer gooseneck adapter puck f system slider flatbed replacement head fithwheel accessories 16000 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 siding |
| Description_MKT | The CURT E16 5th wheel trailer hitch is an economical choice that offers a variety of features for smooth, safe 5th wheel towing. The E16 has a gross trailer weight rating of 16,000 lbs. and can withstand a vertical load up to 4,000 lbs. It comes with a dual-pivoting head, 10 degrees of lateral movement and an anti-rattle skid plate to provide a smoother, quieter ride. The E16 also comes with easy, single-handle operation and a durable carbide black powder coat for long-lasting protection against the elements. With four height adjustment settings, the E16 is quick and simple to install, and it is backed by a limited lifetime warranty. This 16K 5th wheel hitch comes with the CURT S20 slider and the CURT OEM puck system 5th wheel slider adapter. It is designed to be mounted on a Ram short-bed pickup with the truck bed puck system. Using a set of quarter-turn anchors, the adapter quickly and easily drop into the pucks, instantly mounting the E16 hitch and slider and equipping the truck for 5th wheel towing. Once installed, the S20 slider allows for added clearance when making tight turns with your trailer. CURT 5th wheel sliders are built with a solid design to eliminate chucking in the towing position and promote smooth rolling from forward to rearward positions, with no binding. With the slider installed, you can safely move the coupling point 12" toward the rear, allowing your short-bed truck to make turns without obstruction. The slider is comfortable and easy to operate, featuring a lift-style lever that is easily accessible over the side of the truck wall. The lever moves in a more user-friendly, ergonomic motion compared to traditional, pull-out-style levers. Best of all, the slider automatically latches into place in both directions, meaning you only have to get out of the truck once to complete the operation. This E16 hitch with puck system slider is only intended to fit the Ram puck system and cannot be installed without it. |
| Description_SHO | E16 5th Wheel Hitch |
| Description_SLA | The CURT E16 5th wheel trailer hitch is an economical choice that offers a variety of features for smooth, safe 5th wheel towing. The E16 has a gross trailer weight rating of 16,000 lbs. and can withstand a vertical load up to 4,000 lbs. It comes with a dual-pivoting head, 10 degrees of lateral movement and an anti-rattle skid plate to provide a smoother, quieter ride. The E16 also comes with easy, single-handle operation and a durable carbide black powder coat for long-lasting protection against the elements. With four height adjustment settings, the E16 is quick and simple to install, and it is backed by a limited lifetime warranty. This 16K 5th wheel hitch comes with the CURT S20 slider and the CURT OEM puck system 5th wheel slider adapter. It is designed to be mounted on a Ram short-bed pickup with the truck bed puck system. Using a set of quarter-turn anchors, the adapter quickly and easily drop into the pucks, instantly mounting the E16 hitch and slider and equipping the truck for 5th wheel towing. Once installed, the S20 slider allows for added clearance when making tight turns with your trailer. CURT 5th wheel sliders are built with a solid design to eliminate chucking in the towing position and promote smooth rolling from forward to rearward positions, with no binding. With the slider installed, you can safely move the coupling point 12" toward the rear, allowing your short-bed truck to make turns without obstruction. The slider is comfortable and easy to operate, featuring a lift-style lever that is easily accessible over the side of the truck wall. The lever moves in a more user-friendly, ergonomic motion compared to traditional, pull-out-style levers. Best of all, the slider automatically latches into place in both directions, meaning you only have to get out of the truck once to complete the operation. This E16 hitch with puck system slider is only intended to fit the Ram puck system and cannot be installed without it. |
| height | 13.37 |
| length | 68.21 |
| LTL | N |
| weight | 255.0 |
| width | 45.75 |