COMP Cams 4795CPG Heads-On Top Dead Center Piston Stop - 14mm Thread
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Resources
Installation InstructionsResources
Installation InstructionsSpecifications
| Amazon ASIN | B000CIOA0Q |
| C.A.R.B. E.O. Number | N/A |
| C.A.R.B. Exempt for California Certified Vehicles Manufactured Before 1965? | Yes, but must meet tailpipe emission standards for year of vehicle. |
| C.A.R.B. Exempt for Federally Certified Vehicles Manufactured Before 1967? | Yes, but must meet tailpipe emission standards for year of vehicle. |
| C.A.R.B. Exempt for Foreign Vehicles Manufactured Before 1967? | Yes, but must meet tailpipe emission standards for year of vehicle. |
| C.A.R.B. Exempt for On-Road Vehicles? | Yes |
| C.A.R.B. Exempt for Racing and Off-Road Only Vehicles? | Yes, but must be a race/competition only vehicle. |
| C.A.R.B. Exemption Reason | No impact on pollution output of vehicle. |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm P65Warnings.ca.gov |
| Description_DEF | Engine Piston Top Dead Center Locator Tool |
| Description_DES | Heads-On Top Dead Center Piston Stop - 14mm Thread |
| Description_EXT | Designed for heads-on applications, this piston stop features 14mm thread for use in most engines. |
| Description_INV | TDC Piston Stop - 14mm Thread |
| Description_SHO | PistonTpDdCtrLocTool |
| Description_SHP | None |
| height | 0.1 |
| length | 6.0 |
| LTL | N |
| Title | Heads-On Top Dead Center Piston Stop - 14mm Thread |
| weight | 0.1 |
| width | 4.0 |