COMP Cams 4722CPG Spring Seat Cutter - 1.680" Spring Seat O.D., .630 Guide O.D.
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Resources
Installation InstructionsResources
Installation InstructionsSpecifications
| Amazon ASIN | B000A8ONN2 |
| C.A.R.B. E.O. Number | N/A |
| C.A.R.B. Exempt for California Certified Vehicles Manufactured Before 1965? | Yes, but must meet tailpipe emission standards for year of vehicle. |
| C.A.R.B. Exempt for Federally Certified Vehicles Manufactured Before 1967? | Yes, but must meet tailpipe emission standards for year of vehicle. |
| C.A.R.B. Exempt for Foreign Vehicles Manufactured Before 1967? | Yes, but must meet tailpipe emission standards for year of vehicle. |
| C.A.R.B. Exempt for On-Road Vehicles? | Yes |
| C.A.R.B. Exempt for Racing and Off-Road Only Vehicles? | Yes, but must be a race/competition only vehicle. |
| C.A.R.B. Exemption Reason | No impact on pollution output of vehicle. |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm P65Warnings.ca.gov |
| Description_DEF | Engine Valve Seat Cutter |
| Description_DES | Spring Seat Cutter - 1.680" Spring Seat O.D., .630 Guide O.D. |
| Description_EXT | This valve seat cutter allows you to enlarge the cylinder head spring pocket to 1.680" outer diameter while reducing the outer diameter of the valve guide to .630". |
| Description_INV | Seat Cutter 1.680" Seat OD .630 Guide |
| Description_SHO | Valve Seat Cutter |
| Description_SHP | None |
| height | 1.1 |
| length | 5.2 |
| LTL | N |
| Title | Spring Seat Cutter - 1.680" Spring Seat O.D., .630 Guide O.D. |
| weight | 0.25 |
| width | 3.2 |