Bilstein 41-284872 B8 8112 (ZoneControl CR) - Front Right Corner Module
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Body Design | Smooth Body (Coilover) |
| Body Diameter (ID) | 60mm |
| Body Material | Steel |
| Boot Included | No |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Collapsed Length (IN) | 17.99 |
| Collapsed Length (MM) | 456.9 |
| Description_ASM | Toyota 4Runner 2022-2010, FJ Cruiser 2014-2010 |
| Description_DEF | Shock Absorber and Coil Spring Assembly |
| Description_DES | B8 8112 (ZoneControl CR) - Front Right Corner Module |
| Description_EXT | 60mm Front Right Corner Module |
| Description_INV | Toyota 4Runner Heavy Load '10-; RF; 8112 |
| Description_LAB | B8 8112 (ZoneControl CR) - Front Right Corner Module |
| Description_MKT | Bilstein B8 8112 (ZoneControl) CR suspension kits are a direct fit, position sensitive coilover designed for light trucks and SUV’s. ZoneControl CR is a revolutionary technology delivering position sensitive damping. The system incorporates a triple piston design, offering 3 stages of compression valving and 2 stages of rebound valving. The coilover module utilizes a threaded spring seat for ride height adjustability ranging from 0-3.8” (depending on application). The coilover is supplied with a remote reservoir for increased cooling and an accompanied, bolt-on anodized reservoir chassis mount. BILSTEIN B8 8112 (ZoneControl) CR position sensitive coilovers will offer unparalleled ride comfort during every day driving combined with maximum control over large suspension inputs. |
| Description_SHO | Front Corner Module |
| Extended Length (IN) | 22.80 |
| Extended Length (MM) | 579.1 |
| finish | Dampers: Zinc Plated/Springs: Black |
| height | 8.88 |
| Internal Design | Monotube |
| length | 33.5 |
| Lower Mount Type | Eye 14.1mm |
| LTL | N |
| Reservoir | Yes |
| Series | B8 8112 (ZoneControl CR) |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Upper Mount Type | Special |
| weight | 30.0 |
| width | 11.88 |