Bilstein 33-341088 AS2 Series - Suspension Shock Absorber
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Body Design | Threaded Body Screw Top (Coilover) |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Body Material | Aluminum |
| Boot Included | No |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Collapsed Length (IN) | 12.78 |
| Collapsed Length (MM) | 324.5 |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | AS2 Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_INV | AS2, Non Adjs. 7", NE Mods LF FSR 76 |
| Description_LAB | AS2 Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein AS2 Series shock absorbers are designed for motorsports applications and provide the user with the option to rebuild them. The modular aluminum design is offered in non-, single and double adjustable configurations which provide superior on-vehicle tuning capabilities. The threaded body provides precise height adjustments for coilover setups and dissipates heat quickly. The hard anodized coating reduces internal friction and improves strength and durability (pistons, piston bands and heims are sold separately to allow for a variety of combinations). AS2 Series shock absorbers are ideal for racers demanding a lightweight design with upgrade capability. |
| Description_SHO | Shock |
| Extended Length (IN) | 19.83 |
| Extended Length (MM) | 503.6 |
| finish | Clear Anodized |
| height | 3.5 |
| Internal Design | Monotube |
| length | 29.5 |
| Lower Mount Type | 1/2" heim |
| LTL | N |
| Series | AS2 Series |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Upper Mount Type | 1/2" heim |
| weight | 7.0 |
| width | 3.5 |