Bilstein 33-329178 SL Series - Suspension Shock Absorber
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Body Design | Smooth Body (Non-coilover) |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Body Material | Steel |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Collapsed Length (IN) | 14.88 |
| Collapsed Length (MM) | 378.0 |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | SL Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_INV | SZ/SL 9" Non Adjs. Lin. C1-R6 |
| Description_LAB | SL Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein SL Series shock absorbers feature a 46mm piston, steel construction, and a smooth body designed for motorsports applications. These shock absorbers are available in a variety of lengths, valve settings and can be converted to a coilover design (kit sold separately). SL Series shock absorbers are ideal for racers whose sanctioning rules do not allow or require rebuild capability. |
| Description_SHO | Shock |
| Extended Length (IN) | 23.52 |
| Extended Length (MM) | 597.5 |
| finish | Zinc Plated |
| height | 2.95 |
| Internal Design | Monotube |
| length | 22.45 |
| Lower Mount Type | 1/2in Heim |
| LTL | N |
| Series | SL Series |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Upper Mount Type | 1/2in Heim |
| weight | 3.86 |
| width | 2.95 |