Bilstein 33-321547 SNS2 Series (BV) - Suspension Shock Absorber
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Body Design | Smooth Body Screw Top (Non-coilover) |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Body Material | Steel |
| Boot Included | No |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Collapsed Length (IN) | 15.87 |
| Collapsed Length (MM) | 403.2 |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | SNS2 Series (BV) - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_INV | SNS2 BV, 9" Non Adj. Lin. C2-R4 |
| Description_LAB | SNS2 Series (BV) - Suspension Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein SNS2 Series (BV) shock absorbers feature an all-steel smooth body construction with 46mm internal bore (piston and piston band sold separately, base valve assembly and premium Teflon heims. These shock absorbers include a steel body with external nitrogen fill valve and can be converted to a coilover application (kit sold separately). SNS2 Series (BV) shock absorbers are ideal for racers competing within sanctioning rules require all-steel body construction who are looking for rebuildable dampers with extra tuning options through base valve technology. |
| Description_SHO | Shock |
| Extended Length (IN) | 23.79 |
| Extended Length (MM) | 604.4 |
| finish | Zinc Plated |
| height | 2.95 |
| Internal Design | Monotube |
| length | 22.45 |
| Lower Mount Type | 1/2in Heim |
| LTL | N |
| Series | SNS2 Series (BV) |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Upper Mount Type | 1/2in Heim |
| weight | 4.64 |
| width | 2.95 |