Bilstein 33-321424 SNS2 Series - Suspension Shock Absorber
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Body Design | Smooth Body Screw Top (Non-coilover) |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Body Material | Steel |
| Boot Included | No |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Collapsed Length (IN) | 12.99 |
| Collapsed Length (MM) | 330.0 |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | SNS2 Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_INV | SNS2, 7" Non Adj. Wrap up Valving |
| Description_LAB | SNS2 Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein SNS2 Series shock absorbers feature a steel, smooth body design utilizing the 46mm monotube technology (piston and piston band sold separately) designed for motorsports applications. These shock absorbers feature a steel body cap and a Schrader valve or fill plug. They are upgradeable to adjustable shafts and can be converted to a coilover (kit sold separately). SNS2 Series shock absorbers are ideal for racers whose sanctioning rules require an all steel construction with rebuild capability. |
| Description_SHO | Shock |
| Extended Length (IN) | 19.80 |
| Extended Length (MM) | 503.0 |
| finish | Zinc Plated |
| height | 2.95 |
| Internal Design | Monotube |
| length | 22.45 |
| Lower Mount Type | 1/2in Heim |
| LTL | N |
| Series | SNS2 Series |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Upper Mount Type | 1/2in Heim |
| weight | 4.27 |
| width | 2.95 |