Bilstein 33-315300 ASM Series - Suspension Shock Absorber
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Adjustable Damping | Double Adjustable – Compression and Rebound |
| Body Design | Threaded Body Screw Top (Coilover) |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Body Material | Aluminum |
| Boot Included | No |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Collapsed Length (IN) | 12.87 |
| Collapsed Length (MM) | 326.8 |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | ASM Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_INV | ASM, 6" 2-Way Adjustable |
| Description_LAB | ASM Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein ASM Series shock absorbers are designed to provide next level performance for the Resto-Mod and Pro-Touring market. With a variety of damper lengths to fit most popular applications, the shocks combine a great street-worthy ride quality with top level motorsports handling characteristics for a true total package. This modular aluminum design with a threaded shock body dissipates heat quickly. The hard-anodized coating reduces internal friction, and improves strength and durability. The ASM Series dampers are available in non, single and double adjustable configurations for premium tuning options to best fit your budget and driving demands. |
| Description_SHO | Shock |
| Extended Length (IN) | 18.37 |
| Extended Length (MM) | 466.5 |
| finish | Clear Anodized |
| height | 2.95 |
| Internal Design | Monotube |
| length | 22.45 |
| Lower Mount Type | 1/2in heim |
| LTL | N |
| Series | ASM Series |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Upper Mount Type | 1/2in heim |
| weight | 7.0 |
| width | 2.95 |