Bilstein 33-311593 AS2-R Series - Suspension Shock Absorber
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Adjustable Damping | Triple Adjustable - Rebound and High and Low Speed Compression |
| Body Design | Threaded Body Screw Top (Coilover) |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Body Material | Aluminum |
| Boot Included | No |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Collapsed Length (IN) | 15.33 |
| Collapsed Length (MM) | 389.0 |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | AS2-R Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_INV | AS2-R, BIL1 Right Rear |
| Description_LAB | AS2-R Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein AS2-R Series shock absorbers are designed for motorsports applications and provides premium performance through superior tuning and modular design. The package features an aluminum-bodied remote reservoir with tunable base valve technology and several adjustment options mated to Bilstein’s AS2 Series aluminum modular shock. The lightweight threaded body shock can be used with or without coilover hardware. Pistons, piston bands and heims are sold separately to allow the greatest flexibility in upgrade combinations. The AS2-R Series shock absorbers offer racers a versatile damper that maximizes suspension travel and gives an endless range of options for tuning and upgradeability. |
| Description_SHO | Shock |
| Extended Length (IN) | 23.18 |
| Extended Length (MM) | 589.0 |
| finish | Clear Anodized |
| height | 3.5 |
| Internal Design | Monotube |
| length | 29.5 |
| Lower Mount Type | 1/2in Heim |
| LTL | N |
| Series | AS2-R Series |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Upper Mount Type | 1/2in Heim |
| weight | 5.7 |
| width | 3.5 |