Bilstein 33-250649 M 9200 (Bypass) - Suspension Shock Absorber
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Body Design | 3-Tube Bypass Screw Top |
| Body Diameter (ID) | 70mm |
| Boot Included | N/A |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Collapsed Length (IN) | 21.50 |
| Collapsed Length (IN) Rounded | 22 |
| Collapsed Length (MM) | 546.1 |
| Compression @0.52m/s | Custom |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | M 9200 (Bypass) - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 70mm Monotube Shock Absorber |
| Description_INV | 70mm, 3 Tube Bypass, 12" Stroke, Right |
| Description_LAB | M 9200 (Bypass) - Suspension Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein M 9200 (Bypass) shock absorbers feature position sensitive damping and are designed specifically for professional off-road motorsports. M 9200 (Bypass) shock absorbers are available in either 3-tube or 4-tube configurations and include a piggyback reservoir. M 9200 (Bypass) shock absorbers are for custom fitments and are sold by length. These shock absorbers are completely owner rebuildable and revalvable. All service components are readily available and sold separately. Utilizing an M 9200 (Bypass) shock absorber is the easiest and most effective way to tune an off-road suspension for ultimate performance. |
| Description_SHO | Shock |
| Extended Length (IN) | 33.50 |
| Extended Length (IN) Rounded | 34 |
| Extended Length (MM) | 850.9 |
| finish | Zinc Plated |
| height | 8.88 |
| Internal Design | Monotube |
| length | 33.5 |
| Lower Mount Type | Eye .5x1.5in |
| LTL | N |
| Mount Type | Eye-to-Eye |
| Optional Reservoir Clamp | N/A |
| Position | Right |
| Rebound @0.52m/s | Custom |
| Reservoir | Yes |
| Series | M 9200 (Bypass) |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Upper Mount Type | Eye .5x1.5in |
| weight | 30.29 |
| width | 11.88 |