Bilstein 33-247762 SN2 Series - Suspension Shock Absorber
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Body Design | Smooth Body Screw Top (Non-coilover) |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Body Material | Steel |
| Boot Included | No |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Collapsed Length (IN) | 12.00 |
| Collapsed Length (MM) | 304.8 |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | SN2 Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_INV | Motorsports SN2, 6", Digres., Take Apart |
| Description_LAB | SN2 Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein SN2 Series shock absorbers feature a steel, smooth body design utilizing the 46mm monotube technology (piston and piston band sold separately) designed for motorsports applications. These shock absorbers are available in non-, single and double adjustable configurations in optimized lengths and can also be converted to a coilover design (kit sold separately). SN2 Series shock absorbers are ideal for racers whose sanctioning rules require steel body shock absorbers but allow for a user rebuildable design and aluminum end caps. |
| Description_SHO | Shock |
| Extended Length (IN) | 17.81 |
| Extended Length (MM) | 452.3 |
| finish | Zinc Plated |
| height | 2.95 |
| Internal Design | Monotube |
| length | 26.8 |
| Lower Mount Type | 1/2in Heim |
| Series | SN2 Series |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Upper Mount Type | 1/2in Heim |
| weight | 3.2 |
| width | 2.95 |