Bilstein 33-225548 B8 8125 - Suspension Shock Absorber
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Body Design | Threaded Body Screw Top (Coilover) |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Collapsed Length (IN) | 19.50 |
| Collapsed Length (IN) Rounded | 20 |
| Collapsed Length (MM) | 495.3 |
| Compression @0.52m/s | 1000 |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B8 8125 - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Coilover w/ Hardware |
| Description_INV | 46mm Coilover W/ Reservoir, 12" |
| Description_LAB | B8 8125 - Suspension Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein B8 8125 coilovers are engineered for the serious off-road enthusiast, available in both 46mm (2 inch) and 60mm (2.65 inch) sizes. Designed for use with dual-rate springs and available in a wide range of travel lengths, these performance coilovers are perfect for custom coilover suspension applications. Equipped with a competition designed, 3-stage seal pack, these coilovers withstand the harshest off-road environments. All B8 8125 coilovers include a 22mm hard chromed, case hardened piston rod which provides exceptional tensile strength and resistance to sand blasting and rock chipping. Incorporated remote reservoir combined with a high-temp hose provides consistent fade free performance under conditions of intense heat. The zinc coated threaded body allows for quick ride height adjustments and spring changes. Bilstein B8 8125 coilovers are completely owner rebuildable with replacement parts available from Bilstein. All components are machined to precise tolerances and made in the USA to insure high quality. |
| Description_SHO | Shock |
| Extended Length (IN) | 31.50 |
| Extended Length (IN) Rounded | 32 |
| Extended Length (MM) | 800.1 |
| finish | Zinc Plated |
| height | 4.5 |
| Internal Design | Monotube |
| length | 36.0 |
| Lower Mount Type | Eye .5x1.5in |
| LTL | N |
| Mount Type | Eye-to-Eye |
| Optional Reservoir Clamp | B4-KT1-Z315A00 |
| Rebound @0.52m/s | 2550 |
| Reservoir | Yes |
| Series | B8 8125 |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Upper Mount Type | Eye .5x1.5in |
| weight | 16.09 |
| width | 7.5 |