Bilstein 25-316230 B8 8100 (Bypass) - Suspension Shock Absorber
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Adjustable Damping | Double Adjustable Compression and Rebound with Click Adjuster Knobs |
| Body Design | Bypass Body (Non-Coilover) |
| Body Diameter (ID) | 60mm |
| Boot Included | No |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Collapsed Length (IN) | 15.69 |
| Collapsed Length (MM) | 398.5 |
| Description_ASM | Ram 1500 2023-2019 |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B8 8100 (Bypass) - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 60mm Shock Absorber |
| Description_INV | Ram15004WD;'19-;RR;6'4"bed;8100Bypass |
| Description_LAB | B8 8100 (Bypass) - Suspension Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein B8 8100 (Bypass) is a direct fit, position sensitive, damper for light trucks and SUV’s. These motorsports inspired shock absorbers utilize a dual tube externally adjustable bypass design. B8 8100 (Bypass) feature “Incremental Flow” bypass adjusters, allowing for finite and incremental changes for rebound and compression. The shocks utilize a bottom hose, remote reservoir exit port, delivering increased compression control during the full cycle. The remote reservoir is supplied with a bolt-on aluminum anodized chassis mount for an easy fitment. BILSTEIN B8 8100 (Bypass) will maximize the driver experience, offering unparalleled ride comfort and incredible bottom out control. |
| Description_SHO | Shock |
| Extended Length (IN) | 25.82 |
| Extended Length (MM) | 655.9 |
| finish | Zinc Plated |
| height | 6.0 |
| Internal Design | Monotube |
| length | 32.0 |
| Lower Mount Type | Eye 14.1mm |
| LTL | N |
| Reservoir | Yes |
| Series | B8 8100 (Bypass) |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Upper Mount Type | Stem |
| weight | 19.5 |
| width | 14.0 |