Bilstein 25-297850 B8 8100 - Suspension Shock Absorber
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Body Design | 60mm ID Smooth Body (Non-Coilover) |
| Body Diameter (ID) | 60mm |
| Boot Included | No |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Collapsed Length (IN) | 18.22 |
| Collapsed Length (MM) | 462.8 |
| Description_ASM | Jeep Wrangler 2023-2018 |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B8 8100 - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 60mm Shock Absorber |
| Description_INV | Jeep Wrangler JL '18+ LF; 4dr; 8100; 3-4 |
| Description_LAB | B8 8100 - Suspension Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein B8 8100 reservoir shock absorbers are a large bore 60mm direct fit solution for lifted trucks and SUVs. Constructed from aerospace quality billet components, the large 60mm ID shock body offers a higher oil volume capacity to control heat while tackling rough road surfaces over long distances. Each B8 8100 offers a unique remote or piggyback reservoir solution for an easy, hassle free installation. These shock absorbers feature a monotube design for consistent fade free performance and utilize velocity sensitive digressive valve settings which are tuned for each specific application. The large 60mm piston design offers more comfort and control in all driving conditions. The Bilstein B8 8100 will allow you to tame the terrain in comfort. |
| Description_SHO | Shock |
| Extended Length (IN) | 28.89 |
| Extended Length (MM) | 733.8 |
| finish | Zinc Plated |
| height | 6.0 |
| Internal Design | Monotube |
| length | 32.0 |
| Lower Mount Type | Eye 12.8mm |
| LTL | N |
| Reservoir | Yes |
| Series | B8 8100 |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Upper Mount Type | Eye 12.8mm |
| weight | 21.5 |
| width | 14.0 |