Bilstein 24-329064 B6 4600 - Suspension Shock Absorber
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Body Design | Smooth Body (Non-coilover) |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Boot Included | Blue Straight |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_ASM | Lexus GX460 2022-2010, Toyota 4Runner 2022-2010, FJ Cruiser 2014-2010 |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B6 4600 - Shock Absorber |
| Description_DES | B6 4600 - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_INV | Toyota FJ/4Runner; '10+; F; B6 4600 |
| Description_LAB | B6 4600 - Shock Absorber |
| Description_LAB | B6 4600 - Suspension Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein B6 4600 shock absorbers are designed as a direct fit upgrade to OE shock absorbers on stock height light trucks and SUV’s. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B6 4600 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B6 4600 shock absorbers are tuned for each specific application to ensure optimal performance is achieved. B6 4600 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort. |
| Description_SHO | Shock |
| finish | Yellow Paint |
| height | 3.55 |
| Internal Design | Monotube |
| length | 26.8 |
| Lower Mount Type | Eye 14.2mm |
| Reservoir | No |
| Series | B6 4600 |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Upper Mount Type | Stem |
| weight | 6.3 |
| width | 3.55 |