Bilstein 24-317474 B8 5100 (Ride Height Adjustable) - Suspension Shock Absorber
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Body Design | Snap Ring Grooved Body (Coilover) |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Boot Included | No |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Collapsed Length (IN) | 15.12 |
| Collapsed Length (MM) | 384.0 |
| Description_ASM | Chevrolet Suburban 2023-2021, Tahoe 2023-2021, GMC Yukon 2023-2021, Yukon XL 2023-2021 |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B8 5100 (Ride Height Adjustable) - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_INV | GM Tahoe 4WD; '21+; R; B8 5100 RHA |
| Description_LAB | B8 5100 (Ride Height Adjustable) - Suspension Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein B8 5100 (Ride Height Adjustable) shock absorbers are designed for trucks and SUVs with a front OE coilover style suspension. Multiple snap-ring grooves in the body allow for different spring seat positions, providing 0-3 inches of front lift with OE springs (depending on application). The monotube shock absorbers feature a 46mm digressive piston a with self-adjusting deflective disc valve setting. Bilstein B8 5100 (Ride Height Adjustable) shock absorbers provide increased wheel travel and improved handling. Utilizing a B8 5100 (Ride Height Adjustable) shock absorber is the easiest way to level out your vehicle. |
| Description_SHO | Shock |
| Extended Length (IN) | 22.50 |
| Extended Length (MM) | 571.4 |
| finish | Zinc Plated |
| height | 4.15 |
| Internal Design | Monotube |
| length | 26.8 |
| Lower Mount Type | Eye 14.1mm |
| LTL | N |
| Reservoir | No |
| Series | B8 5100 (Ride Height Adjustable) |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Upper Mount Type | Stem |
| weight | 6.6 |
| width | 4.15 |