Bilstein 24-247962 B8 Performance Plus - Suspension Shock Absorber
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Boot Included | No |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_ASM | Audi A3 2019-2015, A3 Quattro 2019-2015 |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | B8 Performance Plus - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 36mm Monotube Shock Absorber |
| Description_INV | Audi A3 8V Cabrio;H;B8 |
| Description_LAB | B8 Performance Plus - Suspension Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein B8 Performance Plus dampers are a performance upgrade to OE dampers designed to be paired with aftermarket lowering springs. These dampers offer application specific valve settings with a monotube design to bring out the best handling performance of a vehicle. Each damper is rigorously tested for quality that meets or exceeds OE standards. B8 Performance Plus dampers are the ideal solution for pairing with a lowering spring for improved handling and sportier look with the added benefit of world-famous Bilstein quality. |
| Description_SHO | Shock |
| finish | Yellow Paint |
| height | 2.95 |
| Internal Design | Monotube |
| length | 26.8 |
| Lower Mount Type | Eye 12.1mm |
| LTL | N |
| Series | B8 Performance Plus |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Upper Mount Type | Stem |
| weight | 15.0 |
| width | 2.95 |