Belltech 6594 4" Drop Leaf Spring Shackle & Hanger Kit (Front Hanger/Rear Shackle)
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Add-On | 8504, 2212FF |
| Description_ASM | 1994-2000 Dodge Ram 2500 V-10 & Diesel 4" Rear Drop |
| Description_DEF | Leaf Spring Hanger Lowering Kit |
| Description_DES | 4" Drop Leaf Spring Shackle & Hanger Kit (Front Hanger/Rear Shackle) |
| Description_EXT | Belltech's stamped steel, fabricated and powdercoated leaf spring hangers and shackles are a bolt in solution to replace your factory leaf spring mounts. requires drilling or grinding out of oem riveted on hangers |
| Description_FAB | 4" rear drop |
| Description_FAB | Grade 8 hardware and driveline angle corrections (where applicable) |
| Description_FAB | Includes: 2x leaf spring hangers, 2x shackles |
| Description_FAB | Retains factory ride quality and load capacity |
| Description_FAB | Simply and effectively lower your leaf spring equipped Sport Truck or SUV without modifying or changing the factory leaf spring. |
| Description_INV | BELLTECH SHACKLE & HANGER KIT |
| Description_KEY | leaf spring lowering, belltech leaf spring, lowering kit, shackle and hanger kit, ram 1500 leaf spring lowering kit |
| Description_MKT | Belltech Shackle and Hanger Kits are designed to lower the rear of your leaf spring equipped Sport Truck or SUV by up to 5" (Note: Application dependent). Belltech's redesigned Shackle and Hangers reposition the front and/or rear leaf spring mounting points (spring eyes) so you can simply and effectively lower your leaf spring equipped Sport Truck or SUV without modifying or changing the factory leaf spring. This allows you to retain OEM ride quality and more importantly factory load capacity. |
| Description_SHO | SHACKLE & HANGER KIT |
| height | 11.0 |
| length | 29.0 |
| LTL | N |
| Prop 65 Yes/No | NO |
| Title | BELLTECH 6594 SHACKLE & HANGER KIT 4 in. Drop Leaf Spring Shackle & Hanger Kit (Front Hanger/Rear Shackle) 1994-2000 Dodge Ram 2500 V-10 & Diesel 4 in. Rear Drop |
| weight | 24.9 |
| width | 17.0 |