Belltech 6523 Increases Overall Rear Axle Travel Approx. 2"
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Description_ASM | 2007-2013 Chevrolet Silverado/Sierra 1500 5"-6" Rear Drop |
| Description_DEF | Frame C-Notch |
| Description_DES | Increases Overall Rear Axle Travel Approx. 2" |
| Description_EXT | Belltech Bolt in, application specific c-notch kits allow for a diy friendly installation to increase overall rear suspension travel to help reduce bottoming out situations. |
| Description_FAB | Includes grade 8 hardware |
| Description_FAB | Increses oveall compression travel by approx. 2" |
| Description_FAB | Notch bracket improves frame strength by encapturing entire frame rail |
| Description_FAB | Notch template |
| Description_FAB | Progressive rate Polymer bumpstops |
| Description_INV | BELLTECH C-NOTCH KIT |
| Description_KEY | c section, frame notch, c notch, truck c notch, bell tech c notch, belltech c notch, flip kit, lowering kit |
| Description_MKT | Belltech frame rail C-Sections use a "bolt-in" wrap around design that captures the frame to increase overall suspension travel and frame strength on aggressively lowered vehicles. Grade 8 hardware, template and installation instructions included. (Frame modifications necessary) |
| Description_SHO | C-NOTCH KIT |
| height | 8.0 |
| length | 28.0 |
| LTL | N |
| weight | 47.2 |
| width | 16.0 |