Belltech 3600 Suspension Spindle Drop Set
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Description_ASC | These spindles will increase the track width of your vehicle by approximately .45in per side.?These were developed to allow the fitment of small diameter wheels (15in. to 16in.) that were popular at the time of inception.? Please make sure you are aware of this increase in track width before you purchase these lowering spindles. |
| Description_ASM | 1988 Chevrolet C3500 (All Cabs) 3" Drop Spindle |
| Description_DEF | Suspension Spindle Drop Set |
| Description_DES | 3" Drop Spindle Set |
| Description_EXT | The industry standard, Belltech drop spindles can be combined with coilover or air suspension set ups for the ultimate in street performance or frame laying stance. Lifetime warranty, direct bolt in, application specific. |
| Description_FAB | 3" Drop |
| Description_FAB | Direct bolt in |
| Description_FAB | Maintain factory ride quality |
| Description_FAB | Maintains factory suspension geometry and alignment |
| Description_FAB | Uses factory ball joints and tie rod ends |
| Description_INV | BELLTECH DROP SPINDLE SET |
| Description_KEY | lowering spindles, drop spindles, drop knuckles, 3" drop spindles, 3" lowering spindles, truck lowering spindles, belltech spindle kit |
| Description_MKT | In 1983, Belltech developed one of the industry's first revolutionary products to help jump start the Sport Truck craze, the Drop Spindle. By relocating the spindle pin (Note: Application, while improving handling and retaining factory ride quality. Belltech spindles maintain critical suspension geometry and eliminate excessive ball joint, shock and tire wear common to other methods of lowering. Each spindle is crafted from powdercoated, CNC machined, high strength ductile iron castings providing the structural integrity to meet and exceed all factory specifications & requirements. |
| Description_SHO | DROP SPINDLE SET |
| height | 12.0 |
| length | 19.0 |
| LTL | N |
| weight | 49.7 |
| width | 12.0 |