Belltech 25022 STREET PERFORMANCE (REAR, LOWERED)
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Add-On | 25019, 5571 |
| Description_ASM | 2021 Chevrolet Tahoe / GMC Yukon 2WD/4WD 1-3.5" Rear Lowering |
| Description_DEF | Suspension Strut |
| Description_DES | STREET PERFORMANCE (REAR, LOWERED) |
| Description_EXT | Shocks features include: Height adjustability, Hardened Chrome 18mm piston rods, Triple lip NBR rod seal, Teflon guide bushing, 35mm pistons w/ low friction Teflon seals, 51mm wide body for increased oil volume & OEM quality rubber bushings |
| Description_FAB | 18mm piston rods |
| Description_FAB | 50mm shock bodies |
| Description_FAB | Application specific (Non universal) |
| Description_FAB | Independent performance tuned 35mm compression and rebound valves |
| Description_FAB | Progressive rate Polymer bumpstops |
| Description_FAB | Ride Height adjustable |
| Description_INV | BELLTECH STREET PERFORMANCE STRUT |
| Description_MKT | Belltech Street Performance Lowering Rear Struts are designed as a performance replacement for today's Strut equipped Trucks and SUV's |
| Description_SHO | SP LOWERING STRUT |
| height | 4.25 |
| length | 23.0 |
| LTL | N |
| Prop 65 Yes/No | NO |
| Title | BELLTECH 25022 SP LOWERING STRUT 2021 Chevrolet Tahoe / GMC Yukon 2WD/4WD 1-3.5in. Rear Lowering |
| weight | 10.0 |
| width | 5.75 |