Belltech 15032 1-4.5" Height Adjustable Rear Lowering Coilover Kit
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Add-On | 15030, 9940 |
| Description_ASC | This Belltech rear Coilover Kit does NOT fit models with ARC or Magnetic Ride Shocks. |
| Description_ASM | 2021+ GM Suburban / Yukon XL 2WD/4WD Long Wheelbase |
| Description_DEF | Coilover Adjustable Spring Lowering Kit |
| Description_DES | 1-4.5" Height Adjustable Rear Lowering Coilover Kit |
| Description_EXT | Unleash your SUV's potential! Belltech coilover kits offer an out of the box, ready to install, height adjustable solution to replace your lackluster underwhelming stock strut suspension. |
| Description_FAB | 20mm hardened chrome piston rod |
| Description_FAB | 35mm independent valves |
| Description_FAB | 60mm damper body |
| Description_FAB | Easy installation |
| Description_FAB | Enhances ride quality |
| Description_FAB | High durometer vulcanized rubber bushing |
| Description_FAB | High tensile steel springs, powder coated for longevity |
| Description_FAB | High-quality materials |
| Description_FAB | Low-friction design |
| Description_FAB | Lowers center of gravity and reduces body-roll |
| Description_FAB | Packers to perfect bump stop engagement |
| Description_FAB | Perfected pre-set damping |
| Description_FAB | Progressive rate polymer, open-cell, bump stop |
| Description_FAB | Rear Height adjustable -1" to -4.5" |
| Description_FAB | Street Performance dampers |
| Description_INV | BELLTECH COILOVER KIT |
| Description_MKT | Let's upgrade your suspension with Belltech's 15032 rear coilover kit. We lower the rear of your 2021+ GM Suburban / Yukon XL from -1" to -4.5" for the perfect stance with superior ride quality. Your ride will gain outstanding handling with an improved lower center of gravity to make turning and quick maneuvers with reduced body roll. Belltech lowering coilovers feature dependable Street Performance dampers with perfected pre-set damping, proven to deliver a smoother, balanced-feeling ride. The dampers are constructed of steel and are zinc plated for a rust-preventing finish. Showcasing a large 60mm damper body that holds increased volumes of oil, 35mm independent valves, and a low-friction design. All these details work together to provide you with damping that does not fade. Our 20mm hardened chrome piston rods give the design added strength and durability. To achieve a customizable ride height, our coilovers feature trapezoid threading on their exterior and a spring perch that easily moves up or down to set your ride height as desired. After customizing the height, it is important to adjust the bump stop engagement; we supply a progressive rate polymer, open-cell, bump stop, and packers to do just that. Our coilover design uses a main spring and a helper spring. The helper spring keeps tension on the main spring when the suspension is at full droop to remain seated in place. Both are made of cold-formed, high tensile steel and are powder coated for longevity. For a reduction in noise and vibrations, we use a high durometer vulcanized rubber bushing at the lower mount. |
| Description_SHO | COILOVER KIT |
| height | 10.0 |
| length | 29.75 |
| LTL | N |
| Prop 65 Yes/No | No |
| Title | Belltech 15032 COILOVER KIT 1-4.5in. Height Adjustable Rear Lowering Coilover Kit 2021+ GM Suburban / Yukon XL 2WD/4WD Long Wheelbase |
| weight | 44.1 |
| width | 18.0 |