Belltech 150206TPS 4" Lift Kit Inc. Front and Rear Trail Performance Struts/Shocks
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Add-On | N/A |
| Description_ASC | This Belltech Lift Kit does NOT fit models with ARC or Magnetic Ride Shocks. |
| Description_ASM | 2014-2016 GM Silverado/Sierra 1500 4wd (Ext & Crew Cab) 4" Lift |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
| Description_DES | 4" Lift Kit Inc. Front and Rear Trail Performance Struts/Shocks |
| Description_EXT | Belltech's mid range lifts offer the best economical solution to lift your truck. Products include Trail Performance front and rear struts and shocks, Upper control arms and rear block kit. The best performing and riding kit on the market. |
| Description_FAB | CAST STEEL OEM UPPER CONTROL ARMS ONLY |
| Description_FAB | Direct bolt in (No cutting welding required) |
| Description_FAB | Easy installation |
| Description_FAB | Front Lift: 4" |
| Description_FAB | Kit Includes: Upper control arms, Trail performance struts, Skid plate, rear blocks, Rear trail Performance shocks, and swaybar |
| Description_FAB | Max Tire: 33" |
| Description_FAB | Rear Lift: 2" |
| Description_FAB | Recom. Wheel Backspace: 4.5" |
| Description_INV | BELLTECH LIFT KIT |
| Description_MKT | Elevate your truck or Jeep to new heights with Belltech's all new suspension lift kit systems from Belltech. Precision engineered in the USA to ensure every aspect was considered to provide you with the highest quality Lift Kit Suspension System that delivers on performance. Through innovative design with the focus on performance, these suspension lift kit systems are the best riding lift kits on the market - period. Built to ride, handle and tackle off road obstacles with ease! |
| Description_SHO | LIFT KIT |
| height | 30.0 |
| length | 127.0 |
| LTL | N |
| Prop 65 Yes/No | NO |
| Title | BELLTECH 150206TPS LIFT KIT 4in. Lift Kit Inc. Front and Rear Trail Performance Struts/Shocks 2014-2016 Silverado / Sierra 1500 4wd (Ext & Crew Cab) 4in. Lift |
| weight | 115.0 |
| width | 48.0 |