Belltech 1033HKP Complete Kit Inc. Damping Adjustable Front & Rear shocks & leveling spacers
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Description_ASM | 2007-2017 Jeep Wrangler Rubicon Unlimited JK 2.5" leveling kit with double adjustable damping shocks |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber Kit |
| Description_DES | Complete Kit Inc. Damping Adjustable Front & Rear shocks & leveling spacers |
| Description_EXT | Made up of a variety of combinations of our individual lowering components as well as all the installation and alignment pieces necessary to achieve the listed leveling, choosing your kit has never been simpler. |
| Description_FAB | 18mm piston rods |
| Description_FAB | 51mm shock bodies |
| Description_FAB | Galvanized or stainless steel shock bodies (Note: Application specific option) |
| Description_FAB | Independent Adjustable dampning (Note: Application specific option) |
| Description_FAB | Independent performance tuned 35mm compression and rebound valves |
| Description_INV | BELLTECH PERFORMANCE HANDLNG KIT PLUS |
| Description_KEY | leveling kit, leveled ride height, spacer kit, belltech leveling kit, compression and rebound, adjustable shocks, kit with sway bar, complete leveling kit |
| Description_MKT | Combining our newly released independent damping adjustable front coilovers and supporting rear shocks with our time-tested lowering components equal the optimum in sporttruck handling all in one convenient package. Kits will contain (depending on Application), a combination of height adjustable coilovers, shock absorbers, sway bars and lowering components to give you a vast improvement over oem in overall performance and handling all while still retaining that comfortable ride quality. |
| Description_SHO | PER HNDLG KIT PLUS |
| height | 13.0 |
| length | 46.0 |
| LTL | N |
| weight | 45.65 |
| width | 26.0 |