BDS Suspension BDS752H 2015-18 Chevy/GM SUV 6in withAutoRide & MagneRide- Stampled/Alum
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Description_ASC | 20" wheels with 5" to 5-3/4" backspacing are recommended to reduce trimming. |
| Description_ASC | AWD models may require front driveline modification |
| Description_ASC | Factory 17" and 18" wheels cannot be reinstalled due to tie rod interference. |
| Description_ASC | Frame bracket modification and welding are required. |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
| Description_DES | 2015-18 Chevy/GM SUV 6in withAutoRide & MagneRide- Stampled/Alum |
| Description_EXT | 14-18 GM 1500 - 15-19 GM SUV 1500 6 Frt Box Kit (1of2) |
| Description_EXT | 14-18 GM 1500 - 15-19 GM SUV Knuckle Box - Alum/Stamped |
| Description_EXT | 14-18 GM 1500 15-19 GM SUV 6 Frt Box Kit (2of2) |
| Description_EXT | 15-19 GM SUV AutoRide Rear 5in Box Kit |
| Description_EXT | 15-19 GM SUV MagneRide Front Box Kit |
| Description_EXT | 2015-18 Chevy-GM SUV 6in withAutoRide & MagneRide- Stampled-Alum |
| Description_FAB | Factory Protection Plus drivetrain warranty included |
| Description_FAB | HD skid plate system improved offroad protection |
| Description_FAB | High clearance crossmember design maximizes ground clearance |
| Description_FAB | High-strength replacement upper control arms provide durability and serviceability |
| Description_FAB | Includes shock relocation brackets to maintain factory Magneride shocks |
| Description_FAB | Multipoint differential relocation brackets to secure the front axle and improve CV angles |
| Description_FAB | Robust steering knuckles maintain ESC system compliance |
| Description_MKT | BDS corrects steering geometry at the new taller ride height using a pair of high-strength CNC machined ductile cast iron steering knuckle design to work with factory tie rod ends to maintain steering angles for proper function and ESC compatibility. |
| Description_MKT | BDS maximizes ground clearance with their heavy duty 1/4-inch thick laser cut perfect fit crossmembers. Paired with a front skid plate system that bolts together to create a rigid subframe while adding extra protection. |
| Description_MKT | Heavy Duty Steering Knuckles |
| Description_MKT | High Clearance Crossmembers |
| Description_MKT | In the rear BDS offers new Pro-Ride coil springs for on-road ride quality as well as serious off road performance anti-sway bar links track bar relocation system and adjustable upper control arms allowing you to properly adjust pinion angle. The rear sensors are relocated using the supplied brackets along with rear shock extensions to retain the factory electronic dampers. |
| Description_MKT | Take your 2015-2019 Chevy Suburban or Tahoe and GMC Yukon 1500 to new heights with a BDS 6-inch lift kit. Works only on Magneride equipped SUVs. Designed to improve stance performance and capability this kit includes everything necessary to set your truck up right with clearance for up to 35" tires |
| Description_MKT | This kit takes advantage of BDS's tried and true high-clearance design for improved ground clearance strength and offroad protection while correcting suspension and steering geometry for great on-road handling characteristics. Up front the kit utilizes a top mounted strut spacer high-arched 1/4-inch thick steel crossmembers along with a multipiece differential relocation brackets and heavy duty skid plates built for offroad protection. Steering geometry is corrected at the new taller ride height with CNC-machined ductile iron steering knuckles. These combined with the provided sway bar drops bump stop extensions brake line brackets CV spacers supplied hardware and more provide a comprehensive front suspension lift ready for whatever you throw at it. |
| Description_SHO | Suspension lift kit |