BDS Suspension BDS743H 14-18 GM1500 8in - alumunim-Stamped upper control arm
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Description_ASC | All wheel drive models require drive line modification. |
| Description_ASC | Factory 17" and 18" wheels cannot be reinstalled due to tie rod end interference. |
| Description_ASC | Requires differential modification to clear electric power steering |
| Description_ASC | Requires frame bracket modification |
| Description_ASC | Vehicles came from the factory with several knuckle/control arm configurations requiring specific kit selections. Be sure to reference the important notes and images above to determine the correct control arm selection for your application. |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
| Description_DES | 14-18 GM1500 8in - alumunim/Stamped upper control arm |
| Description_EXT | 14-18 GM1500 8in - alumunim-Stamped upper control arm |
| Description_EXT | 14-up Chevy 1500 8 Frt Box Kit 1of2 |
| Description_EXT | 14-up Chevy 1500 8 Frt Box Kit 2of2 |
| Description_EXT | 14-up Chevy 1500 8 Rear Box Kit |
| Description_EXT | 14-up Chevy 1500 8 Strut Spacer Box Kit |
| Description_EXT | 14-up Chevy 1500 Knuckle-DRV-stamp/alum |
| Description_EXT | 14-up Chevy 1500 Knuckle-PASS-stamp/alum |
| Description_EXT | Shock- 33.00 x 19.25 x 2-3/8 - EB1/EB1 |
| Description_FAB | Factory Protection Plus drivetrain warranty included |
| Description_FAB | HD skid plate system improved offroad protection |
| Description_FAB | High clearance crossmember design maximizes ground clearance |
| Description_FAB | Multipoint differential relocation brackets to secure the front axle and improve CV angles |
| Description_FAB | Robust steering knuckles maintain ESC system compliance |
| Description_MKT | BDS corrects steering geometry at the new taller ride height using a pair of high-strength CNC machined ductile cast iron steering knuckle design to work with factory tie rod ends to maintain steering angles for proper function and ESC compatibility. |
| Description_MKT | BDS maximizes ground clearance with their heavy duty 1/4-inch thick laser cut perfect fit crossmembers. Paired with a front skid plate system that bolts together to create a rigid subframe while adding extra protection. |
| Description_MKT | Go big with the BDS 8-inch lift kit for your 2014-2018 Chevy Silverado and GMC Sierra 1500 resulting in one of a kind lifted truck. Designed to improve stance performance and capability this kit includes everything necessary to set your truck up right with clearance for up to 35" tires |
| Description_MKT | Heavy Duty Steering Knuckles |
| Description_MKT | High Clearance Crossmembers |
| Description_MKT | In the rear BDS offers both replacement lift block / add-a-leaf combo and full Glide-Ride leaf spring options to lift and level that stance. The lift block installs in place of the stock block and retains ride quality and load capacity. Also for the rear are new u-bolts brake line brackets and precision tuned NX2 Nitro or FOX 2.0 Performance Series shocks. |
| Description_MKT | This kit takes advantage of BDS's tried and true high-clearance design for improved ground clearance strength and offroad protection while correcting suspension and steering geometry for great on-road handling characteristics. Up front the kit utilizes top mount strut spacers high-arched 1/4-inch thick steel crossmembers along with a multipiece differential relocation brackets and heavy duty skid plates built for offroad protection. Steering geometry is corrected at the new taller ride height with CNC-machined ductile iron steering knuckles. These combined with the provided sway bar drops bump stop extensions brake line brackets CV spacers supplied hardware and more provide a comprehensive front suspension lift ready for whatever you throw at it. |
| Description_SHO | Suspension lift kit |