BDS Suspension BDS733FDSC 15-18 GM1500 SUV 4in. -Cast Steel upper control arm
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Description_ASC | 20" wheels with 5" to 5-3/4" backspacing are recommended to reduce trimming. |
| Description_ASC | AWD models may require front driveline modification |
| Description_ASC | Factory 17" and 18" wheels cannot be reinstalled due to tie rod interference. |
| Description_ASC | Frame bracket modification and welding are required. |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
| Description_DES | 15-18 GM1500 SUV 4in. -Cast Steel upper control arm |
| Description_EXT | 14-18 GM 1500 - 15-19 GM SUV Knuckle Box - Cast |
| Description_EXT | 14-18 GM 1500 15-19 GM SUV 6 Frt Box Kit (2of2) |
| Description_EXT | 15-18 GM1500 SUV 4in. -Cast Steel upper control arm |
| Description_EXT | 2014 Chevy 1500 4 Frt Box Kit (1of2) |
| Description_EXT | 2015+ GM SUV Rear 3in Box Kit |
| Description_EXT | Fox 2.0 Shock 26.85 x 16.75 x 2- EB1/EB1 |
| Description_EXT | Kit: BDS 07-18 GM 1500 Front Coilover| 2.5 Series| R/R| 4 Lift| DSC |
| Description_FAB | Factory Protection Plus drivetrain warranty included |
| Description_FAB | FOX 2.5 Factory Race series coilovers for improved ride quality performance and capability |
| Description_FAB | HD skid plate system improved offroad protection |
| Description_FAB | High clearance crossmember design maximizes ground clearance |
| Description_FAB | High-strength replacement upper control arms provide durability and serviceability |
| Description_FAB | Multipoint differential relocation brackets to secure the front axle and improve CV angles |
| Description_FAB | Robust steering knuckles maintain ESC system compliance |
| Description_MKT | BDS maximizes ground clearance with their heavy duty 1/4-inch thick laser cut perfect fit crossmembers. Paired with a front skid plate system that bolts together to create a rigid subframe while adding extra protection. |
| Description_MKT | DSC Adjustment |
| Description_MKT | FOX 2.5 Coil-Overs |
| Description_MKT | FOX 2.5 coil-overs are available with optional DSC (dual speed compression) adjustment to tune the high-speed and low-speed compression damping allowing for added control on-road with the ability to easily dial in more aggressive damping offroad. Tuning is a simple twist of the two clearly defined knobs with immediate feedback to dial it in for any terrain. |
| Description_MKT | FOX 2.5 coil-overs offer next level performance for on-road comfort and off-road comfort capability. Tuned and ready to install right out of the box these bolt-on 2.5-inch diameter coil-overs are built for abuse and packed with race-proven technology. They include a remote reservoir for additional fluid capacity to keep your shocks running cool so you can push the limits in the rough terrain. |
| Description_MKT | High Clearance Crossmembers |
| Description_MKT | In the rear BDS offers coil spring spacers to properly level the vehicle. Also for the rear are precision tuned NX2 Nitro or premium FOX 2.0 Performance Series shocks. |
| Description_MKT | This kit takes advantage of BDS's tried and true high-clearance design for improved ground clearance strength and offroad protection while correcting suspension and steering geometry for great on-road handling characteristics. Up front the kit utilizes full length replacement strut shocks high-arched 1/4-inch thick steel crossmembers along with a multipiece differential relocation brackets and heavy duty skid plates built for offroad protection. Steering geometry is corrected at the new taller ride height with CNC-machined ductile iron steering knuckles. These combined with the provided sway bar drops bump stop extensions brake line brackets CV spacers supplied hardware and more provide a comprehensive front suspension lift ready for whatever you throw at it. |
| Description_MKT | Upgrade the performance and capability of your 2015-2019 Chevy Suburban or Tahoe and GMC Yukon 1500 with 4-inch coil-over suspension lift kit by BDS. These kits feature proprietary FOX 2.5 coil-over shocks designed specifically to bolt-on performance for increased travel and the ability to soak up the roughest terrain along with smooth on-road comfort. Designed to improve stance performance and capability this kit includes everything necessary to set your truck up right with clearance for up to 33" tires |
| Description_SHO | Suspension lift kit |