BDS Suspension BDS732FDSC 15-18 GM1500 SUV 6in. -alumunim-Stamped upper control arm
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Description_ASC | 20" wheels with 5" to 5-3/4" backspacing are recommended to reduce trimming. |
| Description_ASC | AWD models may require front driveline modification |
| Description_ASC | Factory 17" and 18" wheels cannot be reinstalled due to tie rod interference. |
| Description_ASC | Frame bracket modification and welding are required. |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
| Description_DES | 15-18 GM1500 SUV 6in. -alumunim/Stamped upper control arm |
| Description_EXT | 14-18 GM 1500 - 15-19 GM SUV 1500 6 Frt Box Kit (1of2) |
| Description_EXT | 14-18 GM 1500 - 15-19 GM SUV Knuckle Box - Alum/Stamped |
| Description_EXT | 14-18 GM 1500 15-19 GM SUV 6 Frt Box Kit (2of2) |
| Description_EXT | 15-18 GM1500 SUV 6in. -alumunim-Stamped upper control arm |
| Description_EXT | 2015+ GM SUV Rear 5in Box Kit |
| Description_EXT | Fox 2.0 Shock 30.05 x 18.45 x 2- EB1/EB1 |
| Description_EXT | Kit: BDS 07-18 GM 1500 Front Coilover| 2.5 Series| R/R| 6 Lift| DSC |
| Description_FAB | Factory Protection Plus drivetrain warranty included |
| Description_FAB | FOX 2.5 Factory Race series coilovers for improved ride quality performance and capability |
| Description_FAB | HD skid plate system improved offroad protection |
| Description_FAB | High clearance crossmember design maximizes ground clearance |
| Description_FAB | High-strength replacement upper control arms provide durability and serviceability |
| Description_FAB | Multipoint differential relocation brackets to secure the front axle and improve CV angles |
| Description_FAB | Robust steering knuckles maintain ESC system compliance |
| Description_MKT | BDS maximizes ground clearance with their heavy duty 1/4-inch thick laser cut perfect fit crossmembers. Paired with a front skid plate system that bolts together to create a rigid subframe while adding extra protection. |
| Description_MKT | DSC Adjustment |
| Description_MKT | FOX 2.5 Coil-Overs |
| Description_MKT | FOX 2.5 coil-overs are available with optional DSC (dual speed compression) adjustment to tune the high-speed and low-speed compression damping allowing for added control on-road with the ability to easily dial in more aggressive damping offroad. Tuning is a simple twist of the two clearly defined knobs with immediate feedback to dial it in for any terrain. |
| Description_MKT | FOX 2.5 coil-overs offer next level performance for on-road comfort and off-road comfort capability. Tuned and ready to install right out of the box these bolt-on 2.5-inch diameter coil-overs are built for abuse and packed with race-proven technology. They include a remote reservoir for additional fluid capacity to keep your shocks running cool so you can push the limits in the rough terrain. |
| Description_MKT | High Clearance Crossmembers |
| Description_MKT | In the rear BDS offers new Pro-Ride coil springs for on-road ride quality as well as serious off road performance anti-sway bar links track bar relocation system and adjustable upper control arms allowing you to properly adjust pinion angle. Also for the rear are precision tuned NX2 Nitro or premium FOX 2.0 Performance Series shocks. |
| Description_MKT | This kit takes advantage of BDS's tried and true high-clearance design for improved ground clearance strength and offroad protection while correcting suspension and steering geometry for great on-road handling characteristics. Up front the kit utilizes full length replacement strut shocks high-arched 1/4-inch thick steel crossmembers along with a multipiece differential relocation brackets and heavy duty skid plates built for offroad protection. Steering geometry is corrected at the new taller ride height with CNC-machined ductile iron steering knuckles. These combined with the provided sway bar drops bump stop extensions brake line brackets CV spacers supplied hardware and more provide a comprehensive front suspension lift ready for whatever you throw at it. |
| Description_MKT | Upgrade the performance and capability of your 2015-2019 Chevy Suburban or Tahoe and GMC Yukon 1500 with 6-inch coil-over suspension lift kit by BDS. These kits feature proprietary FOX 2.5 coil-over shocks designed specifically to bolt-on performance for increased travel and the ability to soak up the roughest terrain along with smooth on-road comfort. Designed to improve stance performance and capability this kit includes everything necessary to set your truck up right with clearance for up to 35" tires |
| Description_SHO | Suspension lift kit |
| Title | 6 Inch Lift Kit - FOX 2.5 Coil-Over - Chevy/GMC Suburban- Tahoe- Yukon/XL 1500 (15-19) 4WD |