BDS Suspension BDS677FS 09-13 Dodge Gas 6/5 spring with 4in. axle
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Description_ASC | 102009 Rear brake lines will not fit 2012-13 models. |
| Description_ASC | If driveline vibration occurs order transfer case index kit #122801 or 122802. |
| Description_ASC | Measure rear axle tube before ordering. Some 4" axle models with dual overloads will require u-bolt 4068. |
| Description_ASC | Power Wagon applications require sway bar link kit #122401. The Power Wagon has a 2" taller ride height so net lift gain will be 4". |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
| Description_DES | 09-13 Dodge Gas 6/5 spring with 4in. axle |
| Description_EXT | 03-05 Dodge 3/4 ton 5in Rear Spring |
| Description_EXT | 03-12 Dodge Ram 2500(gas) 6in Coil Kit |
| Description_EXT | 09-10 Dodge Ram 2500 6in Box Kit |
| Description_EXT | 09-13 Dodge Gas 6-5 spring with 4in. axle |
| Description_EXT | 9/16 x 4 x 12-1/2 Round U-bolt |
| Description_EXT | Fox 2.0 Shock 28.25 x 17.15 x 2- S50/EB1 |
| Description_EXT | Fox 2.0 Shock 33.85 x 20.75 x 2- EB1/EB1 |
| Description_FAB | BDS NX2 gas or FOX performance series IFP gas shocks to improved ride and offroad performance |
| Description_FAB | Forged drop pitman arm to correct steering angles |
| Description_FAB | Front high strength progressive rate coil springs for a great ride on any terrain |
| Description_FAB | Front sway bar correction to maintain handling performance |
| Description_FAB | Front track bar relocation bracket to re-position axle |
| Description_FAB | Heavy duty control arm brackets maintain proper suspension geometry |
| Description_FAB | Tubular short arms improve strength handling and caster control |
| Description_MKT | A pair of full-length gas-specific progressive rate Pro-Ride coil springs are supplied to provide the correct lift height and smooth predictable ride across various terrains. Manufactured from high tensile steel our direct OE replacement coil springs are engineered with properly sized wire diameter. This results in maximum reliability without premature coil bind. |
| Description_MKT | Improve the ride and style of your 2009-2013 Dodge RAM 2500 4WD gas powered truck with this 6-inch lift kit from BDS Suspension. Designed to improve stance performance and capability this kit includes everything necessary to set your truck up right with clearance for up to 36" tires. BDS engineered new lower control arms are longer than stock to rotate the axle for proper alignment and built a relocation mounting bracket to flatten out the angle of the upper control arm to maintain your factory handling characteristics. |
| Description_MKT | Pro-Ride Coil Springs |
| Description_MKT | Steering Correction |
| Description_MKT | To optimize steering geometry once lifted a forged drop pitman arm is used to minimize the steering angle and pair it with a heavy duty track bar drop bracket to keep them in phase through suspension travel while recentering the front axle. |
| Description_MKT | Up front the lift kit includes gas-specific Pro-Ride coil springs all four control arms plus relocation bracket forged drop pitman arm and track bar bracket for steering correction bump stops sway bar links and precision tuned NX2 or FOX 2.0 nitrogen charged shocks. In the rear this kit utilizes heavy duty cast steel blocks longer u-bolts and a matching set of NX2 Nitro or FOX 2.0 Performance shocks. |
| Description_SHO | Suspension lift kit |
| Title | 6 Inch Lift Kit - Dodge Ram 2500 (09-13) 4WD - Gas |