BDS Suspension BDS585H 11-16 F250-F350 Gas 6/5 Std with 3.5in.
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Description_ASC | Although extremely rare front driveline vibration may occur. |
| Description_ASC | Front exhaust modification may be required to clear front drive shaft (gas only). |
| Description_ASC | If equipped with 2-piece driveshaft a driveshaft alignment kit may be required. |
| Description_ASC | If equipped with rear sway bar #123009 required. |
| Description_ASC | U-bolts will not work on dually. |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
| Description_DES | 11-16 F250-F350 Gas 6/5 Std with 3.5in. |
| Description_EXT | 11 Ford F250/350 6in Box Kit |
| Description_EXT | 11-16 F250-F350 Gas 6-5 Std with 3.5in. |
| Description_EXT | 2005-2016 Ford F250/F350 6in (Gas) Coil Kit |
| Description_EXT | 2011-2016 Ford F250/F350 Rear Box Kit -- 3-1/2 Factory Block |
| Description_EXT | Ford F250/350 6in Rear Spring |
| Description_EXT | Shock- 27.40 x 16.20 x 2-3/8 - S50/EB2 |
| Description_EXT | Shock- 33.00 x 19.25 x 2-3/8 - EB1/EB1 |
| Description_FAB | Easy 100% Bolt-on installation |
| Description_FAB | Heavy duty radius arm drop brackets provide correct caster and will maintain your stock driving characteristics. |
| Description_FAB | Pro-Ride dual rate coil springs provide a remarkable ride through any terrain |
| Description_FAB | Standard NX2 Nitro shocks with vehicle-specific valving for better control |
| Description_FAB | Steel lift blocks with built-in bump stop provide level stance from front to rear |
| Description_FAB | Track bar relocation bracket and pitman arm maintain proper steering angles for improved handling |
| Description_FAB | Upgrade to FOX 2.0 Performance Series shocks for maximum performance on and off-road |
| Description_MKT | A pair of full-length gas-specific Pro-Ride coil springs are supplied to provide the correct lift height and smooth predictable ride across various terrains. |
| Description_MKT | BDS Glide-Ride Leaf Springs |
| Description_MKT | Built to outperform BDS engineered the Glide-Ride leaf springs into a multi-leaf progressive spring rate design that provides a smooth ride with any load. This is accomplished with an exclusive triple-stage leaf spring design where the main leaf pack is broken into two stages: |
| Description_MKT | Improve the ride and create more tire clearance on your 2011-2016 Ford Super Duty F250 and F350 gas truck and install this 6-inch lift kit from BDS. Designed to improve stance performance and capability this kit includes everything necessary to set your truck up right with clearance for up to 37" tires. |
| Description_MKT | In the rear this kit utilizes a replacement GlideRide leaf springs with integrated overload leaf u-bolts brake line brackets and a matching set of NX2 Nitro or FOX Performance shocks. |
| Description_MKT | Pro-Ride Coil Springs |
| Description_MKT | Up front the lift kit includes gas-specific Pro-Ride coil springs heavy-duty radius arm drop brackets forged drop pitman arm and track bar bracket for steering correction sway bar relocation brake line brackets and custom-tuned nitrogen charged shocks. |
| Description_MKT | Upgrading to BDS Glide-Ride leaf springs will reduce axle wrap and provide flexibility throughout the suspension cycle. |
| Description_SHO | Suspension lift kit |