BDS Suspension BDS580FS 11-16 F250-F350 Gas 4-3 4-Link block
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Description_ASC | Although extremely rare front and/or rear driveline vibration may occur. |
| Description_ASC | Front exhaust modification may be required to clear front drive shaft (gas only). |
| Description_ASC | If equipped with 2-piece driveshaft a driveshaft alignment kit may be required. |
| Description_ASC | If equipped with rear sway bar #123009 required. |
| Description_ASC | Removal of factory block required. Rear add a leaf is required for models equipped with factory 3-7/8" block for level to tail high stance. Single add-a-leaf kit # 113218 recommended for more level stance - Dual add-a-leaf kit # 113209 recommended for tail high stance. (Add-a-leafs do not apply to rear leaf spring equipped systems) |
| Description_ASC | U-bolts will not work on dually. |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
| Description_DES | 11-16 F250-F350 Gas 4/3 4-Link block |
| Description_EXT | 05 Ford F250/350 4-link Kit (1of2) |
| Description_EXT | 11 Ford F250/350 4-link 4in Box (2of2) |
| Description_EXT | 11-16 F250-F350 Gas 4-3 4-Link block |
| Description_EXT | 2005-2022 Ford F250/F350 Gas 4in Coil Spring Kit |
| Description_EXT | 2005-up Ford F250/F350 5in Rear Block |
| Description_EXT | Fox 2.0 Shock 25.65 x 16.05 x 2- S50/EB1 |
| Description_EXT | Fox 2.0 Shock 33.85 x 20.75 x 2- EB1/EB1 |
| Description_FAB | Easy 100% Bolt-on installation |
| Description_FAB | Fabricated steel blocks provide level stance from front to rear |
| Description_FAB | Heavy duty 4-Link control arms offer improved handling stability strength and caster control during wheel travel |
| Description_FAB | Pro-Ride dual rate coil springs provide a remarkable ride through any terrain |
| Description_FAB | Standard NX2 Nitro shocks with vehicle-specific valving for better control |
| Description_FAB | Track bar relocation bracket and pitman arm maintain proper steering angles for improved handling |
| Description_FAB | Upgrade to FOX 2.0 Performance Series shocks for maximum performance on and off-road |
| Description_MKT | 4-Link Conversion |
| Description_MKT | A pair of full-length gas-specific Pro-Ride coil springs are supplied to provide the correct lift height and smooth predictable ride across various terrains. |
| Description_MKT | Convert the factory stamped steel radius arms over to the BDS 4-link to optimize suspension geometry for better handling characteristics while adding strength and stability. This bolt-on upgrade utilizes high-strength ¼-inch steel brackets that allow mounting of HD upper and lower control arms to correct axle positioning while limiting caster change throughout wheel travel. |
| Description_MKT | In the rear this kit utilizes a high-strength fabricated lift block u-bolt flip kit for max clearance brake line brackets and a matching set of NX2 Nitro or FOX Performance shocks. |
| Description_MKT | Increase the height of your 2011-2016 Ford F250 and F350 Super Duty gas powered truck with this 4-inch lift kit and 4-Link conversion from BDS Suspension. Designed to improve stance performance and capability this kit includes everything necessary to set your truck up right with clearance for up to 35" tires. |
| Description_MKT | Pro-Ride Coil Springs |
| Description_MKT | Steering Correction |
| Description_MKT | To optimize steering geometry once lifted a forged drop pitman arm is used to minimize the steering angle and pair it with a heavy duty track bar drop bracket to keep them in phase through suspension travel while recentering the front axle. |
| Description_MKT | Up front the lift kit includes gas-specific Pro-Ride coil springs 4-link control arms with conversion brackets forged drop pitman arm and track bar bracket for steering correction sway bar relocation brake line brackets and precision tuned nitrogen charged shocks. |
| Description_SHO | Suspension lift kit |
| Title | 4 Inch Lift Kit w/ 4-Link - Ford F250/F350 Super Duty (11-16) 4WD - Gas |