BDS Suspension BDS578FS 11-16 F250-F350 Gas 4-3 Std block
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Description_ASC | Although extremely rare front and/or rear driveline vibration may occur. |
| Description_ASC | Front exhaust modification may be required to clear front drive shaft (gas only). |
| Description_ASC | If equipped with 2-piece driveshaft a driveshaft alignment kit may be required. |
| Description_ASC | If equipped with rear sway bar #123009 required. |
| Description_ASC | Removal of factory block required. Rear add a leaf is required for models equipped with factory 3-7/8" block for level to tail high stance. Single add-a-leaf kit # 113218 recommended for more level stance - Dual add-a-leaf kit # 113209 recommended for tail high stance. (Add-a-leafs do not apply to rear leaf spring equipped systems) |
| Description_ASC | U-bolts will not work on dually. |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
| Description_DES | 11-16 F250-F350 Gas 4/3 Std block |
| Description_EXT | 11 Ford F250/350 4in Box kit |
| Description_EXT | 11-16 F250-F350 Gas 4-3 Std block |
| Description_EXT | 2005-2022 Ford F250/F350 Gas 4in Coil Spring Kit |
| Description_EXT | 2005-up Ford F250/F350 5in Rear Block |
| Description_EXT | Fox 2.0 Shock 25.65 x 16.05 x 2- S50/EB1 |
| Description_EXT | Fox 2.0 Shock 33.85 x 20.75 x 2- EB1/EB1 |
| Description_FAB | Easy 100% Bolt-on installation |
| Description_FAB | Heavy duty radius arm drop brackets provide correct caster and will maintain your stock driving characteristics. |
| Description_FAB | Pro-Ride dual rate coil springs provide a remarkable ride through any terrain |
| Description_FAB | Standard NX2 Nitro shocks with vehicle-specific valving for better control |
| Description_FAB | Steel lift blocks with built-in bump stop provide level stance from front to rear |
| Description_FAB | Track bar relocation bracket and pitman arm maintain proper steering angles for improved handling |
| Description_FAB | Upgrade to FOX 2.0 Performance Series shocks for maximum performance on and off-road |
| Description_MKT | A pair of full-length gas-specific Pro-Ride coil springs are supplied to provide the correct lift height and smooth predictable ride across various terrains. |
| Description_MKT | In the rear this kit utilizes a high-strength fabricated lift block u-bolt flip kit for max ground clearance brake line brackets and a matching set of NX2 Nitro or FOX Performance shocks. |
| Description_MKT | Pro-Ride Coil Springs |
| Description_MKT | Steering Correction |
| Description_MKT | To optimize steering geometry once lifted a forged drop pitman arm is used to minimize the steering angle and pair it with a heavy duty track bar drop bracket to keep them in phase through suspension travel while recentering the front axle. |
| Description_MKT | Up front the lift kit includes gas-specific Pro-Ride coil springs heavy-duty radius arm drop brackets forged drop pitman arm and track bar bracket for steering correction sway bar relocation brake line brackets and precision tuned nitrogen charged shocks. |
| Description_MKT | Update the look of your 2011-2016 Ford F250 and F350 Super Duty gas powered truck with this 4-inch lift kit from BDS Suspension. Designed to improve stance performance and capability this kit includes everything necessary to set your truck up right with clearance for up to 35" tires. |
| Description_SHO | Suspension lift kit |