BDS Suspension BDS510H 80-96 F100-150 Std-Cab 6-4 RA Blk & Add-a-leaf
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Description_ASC | #123401 recommended if equipped with a front anti-sway bar. Ford produced 3 different styles of sway bar systems between 1980 and 1996. In extremely rare cases modification may be required. |
| Description_ASC | Does not fit F150 models without power steering. |
| Description_ASC | Extended lines required for all 4-6" lifts. |
| Description_ASC | Front end alignment required. Alignment cams may be required. See page 118. |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
| Description_DES | 80-96 F100/150 Std-Cab 6/4 RA Blk & Add-a-leaf |
| Description_EXT | 80-96 F100-150 Std-Cab 6-4 RA Blk & Add-a-leaf |
| Description_EXT | 80-96 Ford F150 Ext Radius Arm Front Box |
| Description_EXT | 80-96 Ford F150/Bronco 6in Coil Kit |
| Description_EXT | Ford 3in wide Rear Dual Add-a-leaf |
| Description_EXT | Ford F150 2in Block & U-bolt Kit |
| Description_EXT | Shock- 22.90 x 13.90 x 2-3/8 - S1/EB1 |
| Description_EXT | Shock- 29.80 x 17.60 x 2-3/8 - EB1/EB1 |
| Description_FAB | Cast steel blocks provide level stance from front to rear |
| Description_FAB | Easy Bolt-on installation |
| Description_FAB | Heavy duty steel drop brackets for proper suspension geometry |
| Description_FAB | NX2 Nitro shocks with vehicle-specific valving for better control |
| Description_FAB | Pro-Ride dual rate coil springs ride smooth through any terrain |
| Description_MKT | A pair of full-length vehicle-specific Pro-Ride coil springs are supplied to provide the correct lift height and smooth predictable ride across various terrains. |
| Description_MKT | Built to outperform take your Ford 1980-1983 F100 and 1980-1996 F150 4WD truck to the next level with a 6-inch suspension lift kit with extended radius arms by BDS. Designed to improve stance performance and capability this kit includes everything necessary to set your truck up right with clearance for up to 35" tires. |
| Description_MKT | Extended Radius Arms |
| Description_MKT | In place of the factory stamped steel radius arms BDS supplies a pair of high-strength tubular radius arms. The extended radius arm system will reduce caster change through wheel travel creating a more capable and controlled feeling in the steering wheel both on and off road. |
| Description_MKT | In the rear the base kit utilizes a high-strength lift block longer u-bolts and a matching set of NX2 Nitro shocks. |
| Description_MKT | Pro-Ride Coil Springs |
| Description_MKT | Up front the lift kit includes Pro-Ride coil springs axle pivot relocation brackets extended radius arms radius arm drop mounts forged pitman arm for steering correction and precision tuned NX2 nitrogen charged shocks. |
| Description_SHO | Suspension lift kit |
| Title | 6 Inch Lift Kit w/ Radius Arm - Ford F100/F150 (80-96) 4WD |