BDS Suspension BDS431H 84-01 XJ 2wd-4wd 3-2.5 block and Add-a-leaf Dana
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Description_ASC | Some 1987-90 models came with a Dana 44. Measure and call BDS for proper u-bolt fitment. |
| Description_ASC | Transfer case lowering kit is not required for 2WD models. |
| Description_ASC | Verify the make/model of rear axle prior to ordering. |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
| Description_DES | 84-01 XJ 2wd/4wd 3/2.5 block and Add-a-leaf Dana |
| Description_EXT | 84-01 XJ 2wd-4wd 3-2.5 block and Add-a-leaf Dana |
| Description_EXT | Jeep XJ 3in Kit w/Dana35 |
| Description_EXT | Jeep XJ(84-01)/MJ(86-91)/ZJ(93-98) 3in |
| Description_EXT | Jeep XJ/ZJ Sway Bar Links - Solid |
| Description_EXT | Shock- 22.95 x 14.65 x 2 - BP18/EB1 |
| Description_EXT | Shock- 24.90 x 14.80 x 2-3/8 - S1/BP7 |
| Description_FAB | Allows clearance for 31" tires |
| Description_FAB | Easy 100% Bolt-on installation |
| Description_FAB | NX2 gas shocks for improved damping |
| Description_FAB | ProRide coil springs offer improved ride quality and more articulation |
| Description_FAB | Transfer case drop maintains proper driveline angles |
| Description_MKT | A pair of full-length Jeep-specific Pro-Ride coil springs are supplied to provide the correct lift height and smooth predictable ride across various terrains. Manufactured from high tensile steel our direct OE replacement coil springs are engineered with properly sized wire diameter. This results in maximum reliability without premature coil bind. |
| Description_MKT | Improve the style and handling of your 1984-2001 Jeep Cherokee XJ with this 3-inch lift kit from BDS Suspension. Designed to improve stance performance and capability of the Cherokee XJ this kit includes everything necessary to set your truck up right with clearance for up to 31" tires. |
| Description_MKT | Pro-Ride Coil Springs |
| Description_MKT | Up front the lift kit includes Glide-Ride coil springs extended sway bar links and a transfer case drop to maintain proper driveline angles. In the rear the kit utilizes a long thin add-a-leaf to add height without creating a harsh ride and a 5/8" lift block to level out the Jeep. These kits are rounded out with your choice of specially tuned NX2 nitro series gas shocks or FOX 2.0 IFP performance series gas shocks to offer improved damper performance. |
| Description_SHO | Suspension lift kit |
| Title | 3 Inch Lift Kit - Jeep Cherokee XJ (84-01) |