BDS Suspension BDS419FS 03-06 TJ 3-3 Standard spring Kit
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Description_ASC | Models with manual transmissions may need shifter opening in the floorboard enlarged. |
| Description_ASC | Stabilizer and front lower control arms are highly recommended. |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
| Description_DES | 03-06 TJ 3/3 Standard Spring Kit |
| Description_EXT | 03-06 TJ 3-3 Standard spring Kit |
| Description_EXT | 1997-2004 Jeep Wrangler (TJ) 3in Rear Coil Kit |
| Description_EXT | 2003-2006 Jeep TJ 3in Box Kit |
| Description_EXT | 97-04 Jeep TJ 3in Front Coil Kt |
| Description_EXT | Fox 2.0 Shock 23.65 x 15.05 x 2-BP18/EB1 |
| Description_EXT | Fox 2.0 Shock 25.15 x 15.55 x 2- S50/BP7 |
| Description_FAB | Allows clearance for 33" tires |
| Description_FAB | Choice of NX2 gas or FOX 2.0 IFP performance series shocks for improved damping |
| Description_FAB | ProRide coil springs offer improved ride quality and more articulation |
| Description_FAB | Rear track bar bracket repositions rear axle under vehicle |
| Description_FAB | Sway bar quicker disconnects and extended rear link for improved offroad flex |
| Description_MKT | A pair of full-length Jeep-specific Pro-Ride coil springs are supplied to provide the correct lift height and smooth predictable ride across various terrains. Manufactured from high tensile steel our direct OE replacement coil springs are engineered with properly sized wire diameter. This results in maximum reliability without premature coil bind. |
| Description_MKT | Improve the style and handling of your 2003-2006 Jeep Wrangler TJ Unlimited and Rubicon with this 3-inch lift kit from BDS Suspension. Designed to improve stance performance and capability this kit includes everything necessary to set your truck up right with clearance for up to 33" tires. |
| Description_MKT | Pro-Ride Coil Springs |
| Description_MKT | Up front the lift kit includes Glide-Ride coil springs JKS sway bar link disconnects to improve offroad articulation bump stop extensions and a transfer case drop to maintain proper driveline angles. In the rear the kit utilizes matching Glide-Ride coil springs to add height without creating a harsh ride to level out the Jeep and rear track bar bracket. These kits are rounded out with your choice of specially tuned NX2 nitro series gas shocks or FOX 2.0 IFP performance series gas shocks to offer improved damper performance. |
| Description_SHO | Suspension lift kit |