BDS Suspension BDS373H 73-76 F100-150 4wd 4-3.5 block & Add-a-leaf Kit
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Description_ASC | #003408 (4") Leaf Springs and #003608 (6") Leaf Springs come with OE style bushings installed. |
| Description_ASC | Add two front auxiliary shocks if the vehicle is equipped with factory dual mounts. |
| Description_ASC | Alignment "C" bushings may be required. |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
| Description_DES | 73-76 F100/150 4wd 4/3.5 block & Add-a-leaf Kit |
| Description_EXT | 73-76 F100-150 4wd 4-3.5 block & Add-a-leaf Kit |
| Description_EXT | 73-79 Ford Radius Arm Drop Kit |
| Description_EXT | 73-79 Ford Track Bar Ext Bracket |
| Description_EXT | Ford 3in wide Rear Single Add-a-leaf |
| Description_EXT | Ford F150 2in Block & U-bolt Kit |
| Description_EXT | Ford F150(73-79)/Bronco(78-79) 4in Coil |
| Description_EXT | Shock- 23.10 x 14.25 x 2-3/8 - EB1/EB1 |
| Description_EXT | Shock- 26.15 x 15.55 x 2-3/8 - S1/EB1 |
| Description_FAB | Cast steel blocks provide level stance from front to rear |
| Description_FAB | Easy Bolt-on installation |
| Description_FAB | Heavy duty steel drop brackets for proper suspension geometry |
| Description_FAB | NX2 Nitro shocks with vehicle-specific valving for better control |
| Description_FAB | Pro-Ride dual rate coil springs ride smooth through any terrain |
| Description_MKT | A pair of full-length truck-specific Pro-Ride coil springs are supplied to provide the correct lift height and smooth predictable ride across various terrains. |
| Description_MKT | In the rear the base kit utilizes a high-strength lift block longer u-bolts and a matching set of NX2 Nitro shocks. |
| Description_MKT | Pro-Ride Coil Springs |
| Description_MKT | Take your 1973-1976 Ford F100 and F150 4WD truck to new heights with a 4-inch suspension lift kit by BDS. Designed to improve stance performance and capability this kit includes everything necessary to set your truck up right with clearance for up to 33" tires. |
| Description_MKT | Up front the lift kit includes Pro-Ride coil springs radius arm drop brackets track bar relocation bracket for steering correction bump stop brackets and precision tuned NX2 nitrogen charged shocks. |
| Description_SHO | Suspension lift kit |