BDS Suspension BDS350H 05-07 F250-F350 Diesel engine 6/4 Std block with top
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Description_ASC | Do not install the 4" rear block kit on vehicles equipped with a factory 3-7/8" rear block. Only use rear spring option on these vehicles. |
| Description_ASC | If your vehicle is equipped with a carrier bearing you will need to order 123402 in the options section. |
| Description_ASC | These trucks were manufactured with and without top mounted overload springs on the rear leaf springs. A top mounted overload is an extra leaf separate from the pack that set above the main leaf. You will need to identify which you have before ordering. |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
| Description_DES | 05-07 F250-F350 Diesel engine 6/4 Std block with top |
| Description_EXT | 05 Ford F250/350 6in Front Box Kit |
| Description_EXT | 05-07 F250-F350 Diesel engine 6-4 Std block with top |
| Description_EXT | 2005-2007 Ford F250/F350 4in Rear Box w/ Overload |
| Description_EXT | 2005-2022 Ford F250/F350 6in (Diesel) Coil Kit |
| Description_EXT | Shock- 27.40 x 16.20 x 2-3/8 - S50/EB2 |
| Description_EXT | Shock- 33.00 x 19.25 x 2-3/8 - EB1/EB1 |
| Description_EXT | Steering Stab 23.9 x 14.3 - EB1/EB1 |
| Description_FAB | Easy 100% Bolt-on installation |
| Description_FAB | Heavy duty radius arm drop brackets provide correct caster and will maintain your stock driving characteristics. |
| Description_FAB | Pro-Ride dual rate coil springs provide a remarkable ride through any terrain |
| Description_FAB | Standard NX2 Nitro shocks with vehicle-specific valving for better control |
| Description_FAB | Steel lift blocks with built-in bump stop provide level stance from front to rear |
| Description_FAB | Track bar relocation bracket and pitman arm maintain proper steering angles for improved handling |
| Description_FAB | Upgrade to FOX 2.0 Performance Series shocks for maximum performance on and off-road |
| Description_MKT | A pair of full-length diesel-specific Pro-Ride coil springs are supplied to provide the correct lift height and smooth predictable ride across various terrains. |
| Description_MKT | In the rear the base kit utilizes high strength lift blocks longer u-bolts brake line brackets and a matching set of NX2 Nitro or FOX Performance shocks. |
| Description_MKT | Pro-Ride Coil Springs |
| Description_MKT | Steering Correction |
| Description_MKT | To optimize steering geometry once lifted a forged drop pitman arm is used to minimize the steering angle and pair it with a heavy duty track bar drop bracket to keep them in phase through suspension travel while recentering the front axle. |
| Description_MKT | Up front the lift kit includes diesel-specific Pro-Ride coil springs heavy-duty radius arm drop brackets forged drop pitman arm and track bar bracket for steering correction sway bar relocation brake line brackets and custom-tuned nitrogen charged shocks. |
| Description_MKT | Upgrade your 2005-2007 Ford Super Duty F250 and F350 diesel truck and install this 6-inch lift kit from BDS Suspension. Designed to improve stance performance and capability this kit includes everything necessary to set your truck up right with clearance for up to 37" tires. |
| Description_SHO | Suspension lift kit |